Badania ginekologiczne Ruda Śląska

Badania ginekologiczne Ruda Śląska

Jak często należy wykonywać badania ginekologiczne?

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna wykonywać badania ginekologiczne raz w roku – regularne kontrole i odpowiednia profilaktyka pozwalają na wcześniejsze wykrycie takich schorzeń jak m.in. rak szyjki macicy. Na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się po wystąpieniu pierwszej miesiączki.

W trakcie i po okresie menopauzy, nie należy rezygnować z wizyt u ginekologa. W pierwszym przypadku, lekarz dobierze odpowiednią, zastępczą terapię hormonalną, łagodzącą dolegliwości, związane z menopauzą. Panie po 45 roku życia są szczególnie narażone na raka trzonu macicy, z tego też względu, nawet po menopauzie, należy poddawać się regularnym kontrolom.

Z badania ginekologicznego należy skorzystać również w przypadku:

 • nieregularnych lub bardzo obfitych miesiączek,
 • podejrzenia infekcji intymnej,
 • podejrzenia ciąży,
 • występowania bólu w trakcie stosunku,
 • silnych bólów menstruacyjnych,
 • bólów podbrzusza, niezwiązanych z cyklem miesiączkowym,
 • doboru metody antykoncepcji.

Badania ginekologiczne, wykonywane podczas wizyty

Podczas konsultacji ginekologicznej, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, podczas którego zbiera informacje na temat stanu jej zdrowia, przebytych chorób, operacji, przyjmowanych leków, porodów, poronień oraz schorzeń dróg rodnych, występujących w rodzinie. Następnie, wykonywane są następujące badania:

 • badanie narządów rodnych i pobranie materiału do cytologii,
 • badanie wziernikiem,
 • badanie dwuręczne,
 • USG ginekologiczne.

W jakim celu wykonuje się cytologię?

Cytologia polega na badaniu mikroskopijnym komórek nabłonka, pokrywających szyjkę macicy. Analiza cytologiczna umożliwia określenie stopnia zagrożenia wystąpieniem bądź rozwojem nowotworu szyjki macicy. Zaleca się wykonywanie cytologii co roku, jeśli jej wyniki są prawidłowe, kobiety po 30 roku życia mogą być badane co 2-3 lata.

Jak przygotować się do badania ginekologicznego?

Na konsultację ginekologiczną najlepiej wybrać się po około 10 dniach od zakończenia miesiączki. Jedynie w przypadku zakładania spirali domacicznej, wizyta powinna odbyć się podczas krwawienia miesięcznego.

W ramach przygotowania do konsultacji, w zupełności wystarczające są standardowe zabiegi higieniczne okolic intymnych. Na 2-3 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani wykonywać irygacji. Zalecana jest również abstynencja seksualna. Przed konsultacją nie powinno się również stosować dezodorantów i pudrów do okolic intymnych – mogą one utrudnić badanie i uniemożliwić rozpoznanie pewnych schorzeń, takich jak np. grzybica.

Zapraszamy do skorzystania z usług Ginekologa.


Lekarze i specjaliści

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99