Badania toksykologiczne Ruda Śląska

Badania toksykologiczne Ruda Śląska

Kiedy wykonuje się badania toksykologiczne?

Najpowszechniej, badania toksykologiczne wykonuje się w dwóch przypadkach:

  • w ramach diagnostyki zatruć, np. metalami ciężkimi, grzybami, lekami (toksykologia kliniczna),
  • przy podejrzeniu, że osoba przyjęła substancję, której spożycie wiąże się z wykroczeniem lub przestępstwem (toksykologia sądowa).

W badaniach wykorzystuje się podstawowo tzw. krew pełną, często jej analizę uzupełnia się o badanie innych płynów ustrojowych, np. moczu. 

W naszej placówce wykonujemy badania toksykologiczne:

  • metale ciężkie (arsen, chrom, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, selen, ołów),
  • leki (digoksyna, gentamicin, karbamazepina, kwas walproinowy, lamotrigin, teofilina),
  • narkotyki w moczu.

Diagnostyka i profilaktyka zatruć

Badania toksykologiczne umożliwiają wykrycie m.in. trucizn organicznych i nieorganicznych oraz niebezpiecznych stężeń leków. W przypadku ciężkich zatruć badania przeprowadzane są w szpitalu – diagnostyka laboratoryjna wykorzystywana jest przede wszystkim w celach profilaktycznych. Pacjenci zgłaszają się do laboratoriów w przypadku, gdy stosują leki o wąskim zakresie terapeutycznym, które nawet po minimalnym przekroczeniu stężenia w organizmie stają się toksyczne. Regularne oznaczenie stężenia leku we krwi umożliwia precyzyjne dopasowanie dawki do indywidualnych reakcji pacjenta na podawany środek leczniczy.

Wykrywanie substancji uzależniających

W laboratorium można wykonać również badania toksykologiczne, wykrywające narkotyki. Wykonuje się je na potrzeby orzeczeń sądowych, zdarza się również, że rodzice wysyłają na nie swoje dzieci, w przypadku podejrzenia uzależnienia. Toksykologia umożliwia również diagnostykę lekomanii.
Badanie wykonujemy tylko z moczu, który należy przynieść ze sobą na punkt pobrań.

Przygotowanie do badania toksykologicznego

Podstawowo, w toksykologii wykorzystuje się krew pełną, a więc zawierającą wszystkie elementy upostaciowione i nieupostaciowione, a także osocze i surowicę. By otrzymać miarodajne wyniki, należy pobrać ją jak najszybciej po wystąpieniu zatrucia. Pacjenci, którzy wykonują badania w ramach profilaktyki przy farmakoterapii, powinni przygotować się do analizy analogicznie, jak do standardowego pobierania krwi. Na badanie należy przyjść w godzinach porannych, na czczo, a w przeddzień i w dniu poboru należy również unikać wysiłku fizycznego.


Gdzie można wykonać badania toksykologiczne?

Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA 
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7

Pn - Pt:  600 - 1330  

  • pobieranie materiału do 1300,
  • odbiór wyników do 1330

Sb:   700 - 1030

  • pobieranie materiału do 1000,
  • odbiór wyników do 1030

tel. 32 416 25 45

Umów wizytę w POST MEDICAL