Badania toksykologiczne Ruda Śląska - Śląsk

Badania toksykologiczne Ruda Śląska

Kiedy wykonuje się badania toksykologiczne?

Najpowszechniej, badania toksykologiczne wykonuje się w dwóch przypadkach:

  • w ramach diagnostyki zatruć, np. metalami ciężkimi, grzybami, lekami (toksykologia kliniczna),
  • przy podejrzeniu, że osoba przyjęła substancję, której spożycie wiąże się z wykroczeniem lub przestępstwem (toksykologia sądowa).

W badaniach wykorzystuje się podstawowo tzw. krew pełną, często jej analizę uzupełnia się o badanie innych płynów ustrojowych, np. moczu. Nowoczesne metody umożliwiają również analizę toksykologiczną materiałów alternatywnych, takich jak np. paznokcie, włosy, ślina czy szpik kostny.

Diagnostyka i profilaktyka zatruć

Badania toksykologiczne umożliwiają wykrycie m.in. trucizn organicznych i nieorganicznych oraz niebezpiecznych stężeń leków. W przypadku ciężkich zatruć, badania przeprowadzane są w szpitalu – diagnostyka laboratoryjna wykorzystywana jest przede wszystkim w celach profilaktycznych. Pacjenci zgłaszają się do laboratoriów w przypadku, gdy stosują leki o wąskim zakresie terapeutycznym, które nawet po minimalnym przekroczeniu stężenia w organizmie stają się toksyczne. Regularne oznaczenie stężenia leku we krwi umożliwia precyzyjne dopasowanie dawki do indywidualnych reakcji pacjenta na podawany środek leczniczy.

Wykrywanie substancji uzależniających

W laboratorium można wykonać również badania toksykologiczne, wykrywające narkotyki. Wykonuje się je na potrzeby orzeczeń sądowych, zdarza się również, że rodzice wysyłają na nie swoje dzieci, w przypadku podejrzenia uzależnienia. Toksykologia umożliwia również diagnostykę lekomanii.

Innym zastosowaniem badań toksykologicznych jest precyzyjne określenie stężenia alkoholu we krwi. Tego rodzaju analiza jest znacznie dokładniejsza, niż badanie alkomatem, a jej wyniki mogą stanowić istotny dowód w sprawach sądowych.

Przygotowanie do badania toksykologicznego

Podstawowo, w toksykologii wykorzystuje się krew pełną, a więc zawierającą wszystkie elementy upostaciowione i nieupostaciowione, a także osocze i surowicę. By otrzymać miarodajne wyniki, należy pobrać ją jak najszybciej po wystąpieniu zatrucia. W przypadku pobierania krwi do oznaczeń stężenia alkoholu we krwi, dodatkowo miejsce wkłucia odkaża się preparatem, niezawierającym alkoholu. Pacjenci, którzy wykonują badania w ramach profilaktyki przy farmakoterapii, powinni przygotować się do analizy analogicznie, jak do standardowego pobierania krwi. Na badanie należy przyjść w godzinach porannych, na czczo, a w przeddzień i w dniu poboru należy również unikać wysiłku fizycznego.


Gdzie można wykonać badania toksykologiczne?

Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA 
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7

Pn - Pt:  600 - 1330  

  • pobieranie materiału do 1300,
  • odbiór wyników do 1330

Sb:   700 - 1030

  • pobieranie materiału do 1000,
  • odbiór wyników do 1030

tel. 32 416 25 45

X

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99