Szukasz konsultacji neurologicznej w Rudzie Śląskiej? Zarejestruj się na wizytę w naszej poradni – telefonicznie bądź on-line. Nasi lekarze zdiagnozują i zajmą się leczeniem wszelkich dolegliwości neurologicznych. Poza konsultacjami, w poradni neurologicznej przeprowadzamy również USG Doppler tętnic szyjnych, umożliwiające wykrycie zmian miażdżycowych i w konsekwencji odpowiednio wczesne wdrożenie profilaktyki przeciwzawałowej i przeciwudarowej.
Zakres diagnostyki i leczenia neurologicznego
Lekarze z naszej poradni mają doświadczenie w diagnozie i leczeniu wielu chorób i schorzeń neurologicznych, takich jak:
- padaczka,
- udary mózgu,
- krwotoki mózgowe,
- niedokrwienie tętnic mózgowych,
- zaburzenia wynikające z urazów mózgu,
- guzy mózgu,
- stany po zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- pląsawica Huntingtona
- choroba Wilsona.
Konsultacje neurologiczne zalecamy również w przypadku schorzeń kręgosłupa i rwy kulszowej, spowodowanych uciskiem nerwów.
Kiedy wybrać się do neurologa?
Neurolog jest lekarzem zajmującym się schorzeniami układu nerwowego. Spektrum objawów neurologicznych, wymagających konsultacji ze specjalistą, jest szerokie. Do najważniejszych z nich zaliczyć można różnego rodzaju bóle, osłabienie bądź kurcze i drżenie mięśni, problemy z koordynacją i równowagą, szumy uszne, zawroty głowy, omdlenia oraz zaburzenia pamięci i snu. Etiologia objawów jest różna – mogą mieć one podłoże genetyczne, być wywołane rozwijającymi się guzami, przebytymi urazami, infekcjami i zatruciami, mogą one również świadczyć o innych chorobach, takich jak cukrzyca czy niedobór witaminy B12. Zadaniem neurologa jest poznanie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak przebiega konsultacja neurologiczna?
Pierwszym etapem konsultacji jest wywiad lekarski. Następnie, neurolog przeprowadza badania odruchów fizjologicznych, takich jak m.in. odruch kolanowy, skokowy, ramienno-promieniowy, Babińskiego czy Rossolimo. Często sprawdza również prawidłowość mowy, sposób chodzenia czy czucie powierzchniowe, Na podstawie tych badań lekarz jest w stanie wstępnie określić, jakie zaburzenie neurologiczne może występować u pacjenta. Przykładowo, występowanie odruchów Babińskiego i Rossolimo świadczy o uszkodzeniu układu piramidowego, odpowiedzialnego za kontrolę ruchów dowolnych i postawy ciała. W ramach dalszej diagnostyki, neurolog może zlecić takie badania jak EEG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy PET. Masz wskazane objawy? Umów się na wizytę w poradni neurologicznej!
Lekarze i specjaliści
lek. Katarzyna Ficek
Specjalista neurolog
Godziny przyjęć:
- Poniedziałek: 12:00 - 13:40
- Czwartek: 13:50 - 15:50