Skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu sprawdzenie, czy pacjent jest nosicielem bakterii Salmonella lub Shigella. Zarażenie tymi bakteriami wyklucza możliwość pracy w zawodach związanych z żywnością, opieką nad dziećmi, a także w sektorze zdrowia i branży beauty. Badania sanitarno-epidemiologiczne można wykonać stacjonarnie, jak i online na podstawie skierowania lub na własny wniosek. Artykuł wyjaśnia, czym jest skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne, kto je wystawia oraz jakie informacje zawiera.

Co to jest skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne?

Skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne to formalny dokument, który wskazuje na konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań lekarskich pracownika.

Pobierz wzór skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne »

Czy do wyrobienia książeczki potrzebne jest skierowanie?

Do wyrobienia lub przedłużenia ważności książeczki sanepidowskiej nie jest wymagane skierowanie. Jeśli jednak pracodawca oczekuje, aby w orzeczeniu znalazła się nazwa firmy, musi wystawić skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne. W przeciwnym razie dokument nie będzie zawierał informacji o nazwie firmy. 

Warto zaznaczyć, że badania sanitarno-epidemiologiczne można wykonać online bez konieczności posiadania skierowania, co znacznie ułatwia cały proces. Dzięki telekonsultacjom z lekarzem medycyny pracy pacjenci mogą szybciej i wygodniej zrealizować wymagane badania, omijając potrzebę fizycznej wizyty w placówce.

Procedura uzyskania skierowania

Jakie są kroki w uzyskaniu skierowania?

  1. Zidentyfikowanie potrzeby badań: Pracodawca ustala, czy pracownik lub kandydat na stanowisko musi przejść badania sanitarno-epidemiologiczne.
  2. Wystawienie skierowania: Pracodawca wystawia dokument, który upoważnia pracownika do wykonania badań lekarskich.
  3. Przeprowadzenie badań: Pracownik udaje się do poradni medycyny pracy lub rejestruje się na badania sanitarno-epidemiologiczne online.

Co zawiera skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne?

Standardowy wzór skierowania zawiera:

  • dane pracownika,
  • czynności wykonywane przez pracownika,
  • pieczęć i podpis pracodawcy. 

Pobierz wzór skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne »

Podsumowanie

Pracodawcy powinni być świadomi swoich obowiązków związanych z przeprowadzaniem i kierowaniem na badania sanitarno-epidemiologiczne. Brak ważnego orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego uniemożliwia pracownikom wykonywanie ich obowiązków.

Wróc do listy

Umów wizytę w POST MEDICAL