Medycyna pracy blisko Zabrza w 1 godzinę

Medycyna pracy dla pacjentów z Zabrza

Nasza Poradnia Medycyny Pracy z Rudy Śląskiej znajduje się w dobrze skomunikowanej części Śląska, dzięki czemu jest łatwo dostępna dla osób z Zabrza chcących skorzystać z lekarza medycyny pracy. Oferujemy szeroki zakres badań dla osób chcących podjąć zatrudnienie na umowę o pracę. Badania wykonujemy na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Medycyna pracy w Rudzie Śląskiej czeka na Ciebie
Zarejestruj się do lekarza
Odwiedź Centrum Medyczne POST MEDICAL
Medycyna pracy w Rudzie Śląskiej

Badania medycyny pracy obowiązują każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Badania wstępne, okresowe, kontrolne, wykonywane są na podstawie skierowania wydanego przez zakład pracy. Skierowanie określa charakter pracy oraz zagrożenia wynikające z pracy na danym stanowisku.

Poradnia medycyny pracy w Rudzie Śląskiej oferuje:

Co wyróżnia badania medycyny pracy w Centrum Medycznym POST MEDICAL?

 • doświadczona kadra medyczna
 • dogodna lokalizacja w centrum miasta
 • pracownia psychologiczna na miejscu
 • punkt pobrań materiału do badań na miejscu

Rejestracja przez internet

lek. Maria Iwańska

Specjalista chorób wewnętrznych, Kardiolog
Badania osób kierujących pojazdami

Godziny przyjęć:

 • Wtorek: 13:00 - 16:00
 • Piątek: 16:20 - 18:30
Najbliższy wolny termin:
2021-10-19 15:30

Medycyna Pracy - badania na umowę o pracę

Przepisy prawa zobowiązują pracodawców do przestrzegania pewnych wymogów przy zatrudnianiu nowych pracowników na umowę o pracę. Jednym z takich wymogów jest skierowanie przyszłego pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Badania powinny odbyć się jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Decyzja lekarza o braku przeciwwskazań dla pacjenta względem czynników ryzyka na danym stanowisku pracy jest niezbędna, aby ten mógł rozpocząć pracę.

W przypadku braku predyspozycji zdrowotnych do wykonywania prac na danym stanowisku lekarz wydaje orzeczenie negatywne. Wizyta w Poradni Medycyny Pracy jest obowiązkowa dla wszystkich pracowników narażonych na różne czynniki szkodliwe. Nie chodzi tu koniecznie o substancje aktywne, ale również wpływ monitora na oczy czy praca przez długi czas w jednej określonej pozycji. Pracownik ma prawo wykonywać badania medycyny pracy w godzinach pracy.

Zasadniczo pracodawca pokrywa również koszty związane z wykonaniem badania. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu dobrym wyborem jest przychodnia medycyny pracy znajdująca się w nieopodal siedziby firmy. Z racji położenia Centrum Medycznego POST MEDICAL, wielu pracodawców z okolicznych miejscowości, w tym z Zabrza postanawia skorzystać z naszej oferty.

Pytania i odpowiedzi

Jak przygotować się do badań medycyny pracy?

Większość badań nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoby pracujące na niektórych stanowiskach powinny pamiętać o tym, aby przyjść na badanie na czczo. Dotyczy to m.in. kierowców, ponieważ muszą mieć dodatkowo badane stężenie glukozy we krwi.

Z aspektów formalnych należy pamiętać o posiadaniu skierowania oraz dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość.

Jak przebiegają badania u lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania niezbędne do określenia możliwości wykonywania powierzonych zadań przez pracownika. Wiele stanowisk wymaga jedynie konsultacji lekarza medycyny pracy, dzięki czemu wizyta może ograniczyć się do krótkiego wywiadu i podstawowych badań, które potrwają mniej niż godzinę.

Osoby przyjmujące się do prac, w których jest się narażonym na czynniki szkodliwe takie jak np. hałas, praca przy komputerze, praca na wysokości będą musiały odbyć rozszerzony zakres badań np. konsultację okulistyczną czy badania krwi.

Jaki jest zakres badań u lekarza medycyny pracy Zabrze?

Medycyna pracy to szeroki zakres badań, które muszą być wykonywane dla każdego pracownika wypełniającego swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę. Centrum Medyczne POST MEDICAL zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy, dzięki czemu może zapewnić świadczenie usług z zakresu:

 • Badania wstępne – są obowiązkowe dla nowo przyjmowanych pracowników lub zmieniających dotychczasowe stanowisko na inne.
 • Badania okresowe – wykonywane są u pracowników pracujących na danym stanowisku, którym skończyła się data ważności poprzednich badań. Częstotliwość badań okresowych różni się w zależności od wykonywanych obowiązków.
 • Badania kontrolne – na takie badania powinna zostać wysłana osoba, która przebywała co najmniej 30 dni na zwolnieniu lekarskim i chce wrócić do wykonywania swoich zadań.
 • Badania przy zmianie stanowiska pracy
 • Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – głównie wykonuje się je u osób mających styczność z żywnością.
 • Badania kierowców – każdy kierowca zobowiązany jest do przejścia badań, potwierdzających możliwość prowadzenia pojazdów lub maszyn.
 • Badania wysokościowe – przeznaczone dla osób pracujących na wysokościach powyżej 3 metrów.
 • Badania osób narażonych na promieniowanie jonizujące – narażeni na działanie promieniowania jonizującego są głównie pracownicy służby zdrowia.
 • Badania czynnościowe (EKG, spirometria, audiometria)

Jak przebiegają badania na prawo jazdy?

Przyszli kierowcy zobowiązani są do odbycia badań lekarskich uprawniających do prowadzenia pojazdów. Badania na prawo jazdy nie odbiegają praktycznie od innych badań wykonywanych w przychodni medycyny pracy i najczęściej trwają do kilkunastu minut. Badania kierowców skupiają się na sprawdzeniu wzroku, równowagi i słuchu. Podczas wykonywanego badania, lekarz przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowiu oraz ustala występowanie ewentualnych przeciwwskazań.

Badania kierowców zawodowych

Osoby chcące podjąć zawodową pracę na stanowisku kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi badaniami psychologicznymi. Badania psychologiczne mają na celu weryfikację sprawności psychicznej oraz oceny osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Psychotechnika, bo taką nazwę noszą badania psychologiczne kierowców, dotyczy kierowców zawodowych korzystających z prawa jazdy kategorii C, C+E, D, D+E oraz zawodów takich jak instruktor nauki jazdy, egzaminator na prawo jazdy, kierowca taksówki, operator maszyn i kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. Na badanie psychologiczne nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy być wypoczętym.

Badania na prawo jazdy i kierowców zawodowych należą do jednych z częściej wykonywanych w naszej poradni medycyny pracy. Dzięki doświadczeniu lekarzy, pacjent powinien zarezerwować na badanie od 15 do 30 minut co w zupełności powinno wystarczyć.

Podczas badań nie są prowadzone żadne próby wysiłkowe czy inne testy wymagające naruszenia ciągłości tkanek. Lekarz nie pobiera krwi, podczas badania trzeba mieć już wyniki stężenia glukozy.

Co zabrać na badania kierowców?

Do badań na prawo jazdy czy badań kierowców zawodowych nie trzeba specjalnie się przygotowywać. W przypadku badań kierowców wymagane jest posiadanie kilku dokumentów, w tym wyników badania stężenia glukozy na czczo. Jeżeli takich wyników nie masz możesz wykonać je w naszej placówce. Pamiętaj zabrać ze sobą również:

 • Dowód tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty lub paszport)
 • Dotychczasowe prawo jazdy (jeśli posiadasz)
 • Okulary w przypadku wady wzroku
 • W przypadku cukrzycy lub padaczki zaświadczenie od lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów

Choć to powinno być oczywiste, to przypomnimy, że na badanie na prawo jazdy i badanie okresowe kierowców należy zgłosić się wypoczętym, nie będąc pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Jeżeli masz aktualne badania nie musisz przychodzić do lekarza na czczo.

Lekarz medycyny pracy blisko Zabrza

Jeżeli poszukujesz Poradni Medycyny Pracy w pobliżu Zabrza, która zapewnia kompleksową obsługę, zachęcamy do współpracy z Centrum Medycznym POST MEDICAL z Rudy Śląskiej. Zapraszamy pacjentów z całego Śląska w szczególności pobliskich miast jak Chorzów, Katowice, Tychy, SiemianowiceBytom, Orzesze, Łaziska Górne, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Dąbrowa Górnicza, Świętochłowice, Knurów, Mikołów czy Gliwice.

Zapraszamy do rejestracji internetowej lub telefonicznej pod numerem telefonu 32 707 44 99.

X

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99