Medycyna pracy Zabrze? Dojedziesz do poradni w 20 minut. Umów się już dziś!

Medycyna pracy Zabrze - poradnia medycyny pracy
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie stężenia glukozy na czczo
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie ekg
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie audiogram
Zarejestruj się do lekarza
Odwiedź Centrum Medyczne POST MEDICAL

Badania w 1 dzień - nowoczesna Poradnia Medycyny Pracy dla pracowników z Zabrza

Nasza Poradnia Medycyny Pracy z Rudy Śląskiej znajduje się w dobrze skomunikowanej części Śląska, dzięki czemu jest łatwo dostępna dla pracowników z Zabrza chcących skorzystać z usług lekarza medycyny pracy. 

Badania medycyny pracy obowiązują każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. POST MEDICAL jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców Zabrza poszukujących profesjonalnego i doświadczonego lekarza medycyny pracy. Znajdujemy się w dobrze skomunikowanej z Zabrzem dzielnicy Rudy Śląskiej. Wszystkie badania medycyny pracy wykonujemy w 1 dzień, a pracowników umawiamy na konkretny termin.

Badania wstępne, okresowe oraz kontrolne wykonywane są na podstawie skierowania wydanego przez zakład pracy. Określa ono charakter pracy oraz zagrożenia wynikające z obowiązków wykonywanych na danym stanowisku.

Jako poradnia Medycyny Pracy oferuje badania:

Co wyróżnia medycynę pracy w POST MEDICAL?

 • doświadczona kadra medyczna
 • dogodna lokalizacja w centrum miasta
 • pracownia psychologiczna na miejscu
 • punkt pobrań materiału do badań na miejscu
 • badania realizowane w jeden dzień
 • badania umówione na konkretną godzinę

Rejestracja przez internet

Nasi lekarze medycyny pracy

Medycyna Pracy - badania na umowę o pracę

Przepisy prawa zobowiązują pracodawców do przestrzegania określonych wymogów przy zatrudnianiu nowych pracowników na umowę o pracę. Jednym z takich wymogów jest skierowanie przyszłego pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Badania powinny odbyć się jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Decyzja lekarza o braku przeciwwskazań dla pacjenta względem czynników ryzyka na danym stanowisku pracy jest niezbędna, aby ten mógł rozpocząć pracę.

W przypadku braku predyspozycji zdrowotnych do wykonywania prac na danym stanowisku lekarz wydaje orzeczenie negatywne. Wizyta w poradni medycyny pracy jest obowiązkowa dla wszystkich pracowników narażonych na czynniki szkodliwe wynikające z pracy w danych środowisku. Mowa m.in. o substancjach chemicznych, czynnikach fizycznych czy sposobie wykonywanej pracy. Pracownik ma prawo wykonywać badania medycyny pracy w godzinach pracy.

Zasadniczo pracodawca pokrywa również koszty związane z wykonaniem badania. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu, dobrym wyborem jest przychodnia medycyny pracy znajdująca się w nieopodal siedziby firmy. Z racji położenia Centrum Medycznego POST MEDICAL, wielu pracodawców z okolicznych miejscowości, w tym z Zabrza postanawia skorzystać z naszej oferty.

Pytania i odpowiedzi

Jak przygotować się do badań medycyny pracy?

Większość badań nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoby pracujące na niektórych stanowiskach powinny pamiętać o tym, aby przyjść na badanie na czczo. Dotyczy to m.in. kierowców, ponieważ muszą wykonać dodatkowo badanie stężenia glukozy we krwi.

Na badanie do lekarza medycyny pracy należy zabrać ze sobą:

 • skierowanie od pracodawcy (wzór skierowania na badanie profilaktyczne można pobrać tutaj),
 • dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • w przypadku niepełnosprawności należy zabrać ze sobą również orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności,
 • okulary lub soczewki kontaktowe,
 • listę przyjmowanych leków,
 • w przypadku występowania chorób przewlekłych - należy zabrać dokumentację medyczną od lekarza prowadzącego.

Wizyta najczęściej rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego specjalista może zapytać o dotychczasowe zatrudnienie, nałogi, choroby występujące w rodzinie czy przebyte operacje.

Jak przebiegają badania u lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania niezbędne do określenia możliwości pracownika do pracy na danym stanowisku. Wiele zawodów wymaga jedynie konsultacji lekarza medycyny pracy, dzięki czemu wizyta może ograniczyć się do krótkiego wywiadu zdrowotnego i podstawowych badań, których wykonanie zajmuje mniej niż godzinę.

Pracownicy narażeni na występowanie czynników szkodliwych takie jak np. czynniki biologiczne, fizyczne czy chemiczne będą musieli odbyć rozszerzony zakres badań np. ocenę okulistyczną, laryngologiczną, neurologiczną czy badania krwi.

Jak przebiegają badania na prawo jazdy?

Przyszli kierowcy zobowiązani są do odbycia badań lekarskich uprawniających do prowadzenia pojazdów. Badania na prawo jazdy nie odbiegają praktycznie od innych badań wykonywanych w przychodni medycyny pracy i najczęściej trwają do kilkunastu minut. W ich skład wchodzą: sprawdzenie wzroku, równowagi i słuchu. Podczas wykonywanego badania, przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia oraz ustala występowanie ewentualnych przeciwwskazań.

Badania kierowców zawodowych

Osoby chcące podjąć zawodową pracę na stanowisku kierowcy muszą wykonać dodatkowo badania psychologiczne. Mają one na celu weryfikację sprawności psychicznej oraz ocenę osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Psychotechnika, bo taką potoczną nazwę noszą badania psychologiczne kierowców, dotyczy kierowców zawodowych korzystających z prawa jazdy kategorii C, C+E, D, D+E oraz zawodów takich jak: instruktor nauki jazdy, egzaminator na prawo jazdy, kierowca taksówki, operator maszyn i kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. Na badanie psychologiczne nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak zaleca się, aby być wypoczętym.

Podczas badań nie są prowadzone żadne próby wysiłkowe czy inne testy wymagające naruszenia ciągłości tkanek. Badania na prawo jazdy i badania kierowców zawodowych należą do jednych z częściej wykonywanych w Post Medical.

Co zabrać na badania kierowców?

W przypadku badań kierowców wymagane jest posiadanie kilku dokumentów, w tym wyników badań stężenia glukozy we krwi na czczo. W razie potrzeby można je wykonać w naszej poradni. Należy ze sobą zabrać:

 • dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty lub paszport)
 • dotychczasowe prawo jazdy (jeśli posiadasz)
 • okulary w przypadku wady wzroku
 • w przypadku cukrzycy, padaczki lub problemów kardiologicznych zaświadczenie od lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów

Na badanie na prawo jazdy i badanie okresowe kierowców należy zgłosić się wypoczętym, nie będąc pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Jeżeli pacjent posiada aktualne badania stężenia glukozy we krwi, nie musi przychodzić na wizytę na czczo.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Przed podjęciem pracy na wysokości powyżej 3 metrów konieczne jest odbycie badań lekarskich, tzw. wysokościowych. Wymagają one oceny neurologicznej, okulistycznej, laryngologicznej oraz badania słuchu (tzw. audiometrii). Na ich podstawie lekarz ocenia zdolność do wykonywania pracy na wysokości.

Badania wstępne, okresowe i kontrolne dla osób z Zabrza

Centrum Medyczne POST MEDICAL znajduje się w miejscu, które jest bardzo dobrze skomunikowane z wieloma dzielnicami Zabrza. Nasza Przychodnia Medycyny Pracy specjalizuje się w wykonywaniu wszelkich rodzajów badań - od wstępnych przez okresowe po kontrolne.  

Pierwsze zetknięcie z medycyną pracy to tzw. badania wstępne wykonywane przez nowo zatrudnione osoby bądź tych, którzy zmieniają stanowisko na inne w obrębie jednej firmy. Badania wstępne różnią się w zależności od wykonywanych zawodów. Brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku kończy się otrzymaniem orzeczenia potwierdzającego zdolność do wykonywania obowiązków, co jest równoznaczne z brakiem przeciwwskazań do pracy.

Badania okresowe przeprowadza się z określoną częstotliwością. Termin następnego wyznacza data widniejąca na wcześniej uzyskanym orzeczeniu. 

Konieczność wykonania badań kontrolnych pojawia się w momencie powrotu do pracy po upływie 30-dniowej przerwy wywołanej chorobą.

Lekarz medycyny pracy blisko Zabrza

Jeżeli poszukujesz Poradni Medycyny Pracy w pobliżu Zabrza, która zapewnia kompleksową obsługę, zachęcamy do odwiedzenia Centrum Medycznego POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej.

Nasz gabinet jest doskonale skomunikowany z Zabrzem, gdyż znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Pocztowej 5. Z oferty POST MEDICAL korzystają pacjenci z takich miast jak: BytomŚwiętochłowiceKatowiceChorzówKnurówGliwiceOrzeszeSiemianowiceTarnowskie GóryPiekary ŚląskieŁaziska GórneTychy, Dąbrowa Górnicza, Radzionków, Będzin, Jaworzno, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Żory.

Umów się już dziś! Zapraszamy do rejestracji internetowej lub telefonicznej pod numerem telefonu 32 707 44 99.

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99