Medycyna pracy Zabrze? Dojedziesz do poradni w 20 minut. Umów się już dziś!

Medycyna pracy Zabrze - poradnia medycyny pracy
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie stężenia glukozy na czczo
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie ekg
Medycyna pracy Zabrze - wykonujemy badanie audiogram
Zarejestruj się do lekarza
Odwiedź Centrum Medyczne POST MEDICAL

Poradnia medycyny pracy dla pracowników z Zabrza

Nasza Poradnia Medycyny Pracy z Rudy Śląskiej znajduje się w dobrze skomunikowanej części Śląska, dzięki czemu jest łatwo dostępna dla pracowników z Zabrza chcących skorzystać z usług lekarza medycyny pracy. 

Badania medycyny pracy obowiązują każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Badania wstępne, okresowe oraz kontrolne wykonywane są na podstawie skierowania wydanego przez zakład pracy. Skierowanie określa charakter pracy oraz zagrożenia wynikające z pracy na danym stanowisku.

Poradnia medycyny pracy w Rudzie Śląskiej oferuje:

Co wyróżnia badania medycyny pracy w Centrum Medycznym POST MEDICAL?

 • doświadczona kadra medyczna
 • dogodna lokalizacja w centrum miasta
 • pracownia psychologiczna na miejscu
 • punkt pobrań materiału do badań na miejscu

Rejestracja przez internet

Nasi lekarze medycyny pracy

Medycyna Pracy - badania na umowę o pracę

Przepisy prawa zobowiązują pracodawców do przestrzegania określonych wymogów przy zatrudnianiu nowych pracowników na umowę o pracę. Jednym z takich wymogów jest skierowanie przyszłego pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Badania powinny odbyć się jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Decyzja lekarza o braku przeciwwskazań dla pacjenta względem czynników ryzyka na danym stanowisku pracy jest niezbędna, aby ten mógł rozpocząć pracę.

W przypadku braku predyspozycji zdrowotnych do wykonywania prac na danym stanowisku lekarz wydaje orzeczenie negatywne. Wizyta w poradni medycyny pracy jest obowiązkowa dla wszystkich pracowników narażonych na czynniki szkodliwe wynikające z pracy w danych środowisku. Mowa m.in. o substancjach chemicznych, czynnikach fizycznych czy sposobie wykonywanej pracy. Pracownik ma prawo wykonywać badania medycyny pracy w godzinach pracy.

Zasadniczo pracodawca pokrywa również koszty związane z wykonaniem badania. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu dobrym wyborem jest przychodnia medycyny pracy znajdująca się w nieopodal siedziby firmy. Z racji położenia Centrum Medycznego POST MEDICAL, wielu pracodawców z okolicznych miejscowości, w tym z Zabrza postanawia skorzystać z naszej oferty.

Pytania i odpowiedzi

Jak przygotować się do badań medycyny pracy?

Większość badań nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoby pracujące na niektórych stanowiskach powinny pamiętać o tym, aby przyjść na badanie na czczo. Dotyczy to m.in. kierowców, ponieważ muszą wykonać dodatkowo badanie stężenia glukozy we krwi.

Na badanie do lekarza medycyny pracy należy zabrać ze sobą:

 • skierowanie od pracodawcy (wzór skierowania na badanie profilaktyczne można pobrać tutaj),
 • dowód tożsamości ze zdjęciem,
 • w przypadku niepełnosprawności, należy zabrać ze sobą również orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności,
 • okulary lub soczewki,
 • przyjmowane leki,
 • w przypadku występowania chorób przewlekłych - należy zabrać dokumentację medyczną od lekarza prowadzącego dotyczącą choroby.

Jak przebiegają badania u lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania niezbędne do określenia możliwości pracownika do pracy na danym stanowisku. Wiele zawodów wymaga jedynie konsultacji lekarza medycyny pracy, dzięki czemu wizyta może ograniczyć się do krótkiego wywiadu zdrowotnego i podstawowych badań, których wykonanie zajmuje mniej niż godzinę.

Pracownicy narażeni na występowanie czynników szkodliwych takie jak np. czynniki biologiczne, fizyczne czy chemiczne będą musiały odbyć rozszerzony zakres badań np. ocenę okulistyczną, laryngologiczną, neurologiczną czy badania krwi.

Jaki jest zakres badań u lekarza medycyny pracy Zabrze?

Medycyna pracy to szeroki zakres badań, które muszą być wykonywane przez każdego pracownika wypełniającego swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę. Centrum Medyczne POST MEDICAL zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy, dzięki czemu może zapewnić ofertę obejmującą:

 • Badania wstępne – są obowiązkowe dla nowo przyjmowanych pracowników lub zmieniających dotychczasowe stanowisko na inne,
 • Badania okresowe – wykonywane są u pracowników pracujących na danym stanowisku, którym skończyła się data ważności poprzednich badań. Częstotliwość badań okresowych różni się w zależności od wykonywanych obowiązków,
 • Badania kontrolne – na takie badania powinna zostać wysłana osoba, która przebywała co najmniej 30 dni na zwolnieniu lekarskim i chce wrócić do wykonywania swoich zadań,
 • Badania przy zmianie stanowiska pracy,
 • Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – głównie wykonuje się je u osób mających styczność z żywnością,
 • Badania kierowców – każdy kierowca zobowiązany jest do przejścia badań, potwierdzających możliwość prowadzenia pojazdów lub maszyn,
 • Badania wysokościowe – przeznaczone dla osób pracujących na wysokościach powyżej 3 metrów,
 • Badania osób narażonych na promieniowanie jonizujące – narażeni na działanie promieniowania jonizującego są głównie pracownicy służby zdrowia,
 • Badania czynnościowe (EKG, spirometria, audiometria).

Jak przebiegają badania na prawo jazdy?

Przyszli kierowcy zobowiązani są do odbycia badań lekarskich uprawniających do prowadzenia pojazdów. Badania na prawo jazdy nie różnią się od innych badań wykonywanych w naszej Przychodni Medycyny Pracy i najczęściej trwają maksymalnie kilkanaście minut. Badania kierowców skupiają się na ocenie wzroku, równowagi i słuchu. Podczas wykonywanego badania lekarz przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowiu oraz ustala występowanie ewentualnych przeciwwskazań.

Badania kierowców zawodowych

Osoby chcące podjąć zawodową pracę na stanowisku kierowcy muszą wykonać dodatkowo badania psychologiczne. Badania psychologiczne mają na celu weryfikację sprawności psychicznej oraz ocenę osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Psychotechnika, bo taką potoczną nazwę noszą badania psychologiczne kierowców, dotyczy kierowców zawodowych korzystających z prawa jazdy kategorii C, C+E, D, D+E oraz zawodów takich jak: instruktor nauki jazdy, egzaminator na prawo jazdy, kierowca taksówki, operator maszyn i kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. Na badanie psychologiczne nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak zaleca się, aby być wypoczętym.

Badania na prawo jazdy i badania kierowców zawodowych należą do jednych z częściej wykonywanych w naszej Poradni Medycyny Pracy. Pacjent powinien zarezerwować na badanie od 15 do 30 minut.

Podczas badań nie są prowadzone żadne próby wysiłkowe czy inne testy wymagające naruszenia ciągłości tkanek.

Co zabrać na badania kierowców?

W przypadku badań kierowców wymagane jest posiadanie kilku dokumentów, w tym wyników badań stężenia glukozy we krwi na czczo. Badania te można wykonać w naszej poradni. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą również:

 • dowód tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty lub paszport)
 • dotychczasowe prawo jazdy (jeśli posiadasz)
 • okulary w przypadku wady wzroku
 • w przypadku cukrzycy lub padaczki zaświadczenie od lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów

Na badanie na prawo jazdy i badanie okresowe kierowców należy zgłosić się wypoczętym, nie będąc pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Jeżeli pacjent posiada aktualne badania stężenia glukozy we krwi, nie musi przychodzić do lekarza na czczo.

Lekarz medycyny pracy blisko Zabrza

Jeżeli poszukujesz Poradni Medycyny Pracy w pobliżu Zabrza, która zapewnia kompleksową obsługę, zachęcamy do odwiedzenia Centrum Medycznego POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej.

Nasz gabinet jest doskonale skomunikowany z Zabrzem, gdyż znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Pocztowej 7. Z oferty POST MEDICAL korzystają pacjenci z takich miast jak: BytomŚwiętochłowiceKatowiceChorzówKnurówGliwiceOrzeszeSiemianowiceTarnowskie GóryPiekary ŚląskieŁaziska GórneTychy, Dąbrowa Górnicza, Radzionków, Będzin, Jaworzno, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Żory.

Zapraszamy do rejestracji internetowej lub telefonicznej pod numerem telefonu 32 707 44 99.

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99