Badania laboratoryjne - Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA

Laboratorium Ruda Śląska

W Centrum Medycznym POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej działa punkt pobrań ŚLA. Punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-13:30 (pobieranie materiału do godz. 13:00) oraz w soboty od 7:00 do 10:30 (pobieranie materiału do godz. 10:00). Znaczną większość wyników badań można sprawdzić jeszcze tego samego dnia przez Internet lub odebrać w formie tradycyjnej w następnym dniu roboczym.


Dlaczego wykonuje się badania laboratoryjne?

Badania krwi w Punkcie Pobrań w Rudzie Śląskiej

Laboratoryjne badanie krwi to jeden ze sposobów monitorowania stanu swojego zdrowia. Podczas choroby, wyniki krwi są nieodzowną pomocą podczas diagnozy lekarskiej.

Badania krwi można wykonywać nie tylko w związku z chorobą, ale również profilaktycznie. Istnieje szereg różnych badań, które pomagają określić aktualny stan organizmu. Profilaktyczne badania krwi warto wykonywać nawet raz na pół roku. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tylko pamiętać o tym, aby być na czczo, a w przypadku osób stale przyjmujących leki nie należy ich odstawiać przed badaniem. Jeżeli udajemy się na badanie ze skierowaniem, lekarz w szczególnych przypadkach może poinformować, aby leków nie przyjmować.
Badania można wykonywać prywatnie lub gdy przychodnia ma podpisaną umowę - bezpłatnie (ze skierowaniem).

Jak przebiega badanie krwi?

Przed pobraniem krwi pielęgniarka dezynfekuje miejsce wkłucia, z którego będzie pobierany materiał oraz zakłada opaskę uciskową. Standardowo krew pobierana jest z żyły w miejscu zgięcia łokciowego za pomocą igły. Po skończonym badaniu należy przez co najmniej 3 minuty uciskać miejsce wkłucia gazą, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu oraz pojawienia się siniaka. 

Pobrana krew następnie trafia do laboratorium, w którym jest dokładnie badana pod kątem zleconego rodzaju badania. Wyniki w zależności od zleconego badania są dostępne w internecie nawet tego samego dnia lub do odebrania w Punkcie Pobrań w następnym dniu roboczym. 

Interpretacja wyników badania krwi

Wyniki są przedstawione w formie tabelki z podanymi zakresami referencyjnymi dopasowanymi do wieku płci pacjenta. 
Pomimo podanych norm zaleca się konsultacje wyników z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie lub zleci badania uzupełniające.

Badania moczu i kału

Ogólne badanie moczu dostarcza wielu informacji podczas diagnozy stanu zdrowia pacjenta. Ogólne wyniki przeprowadzonego badania należy interpretować indywidualnie, ponieważ na ich wpływ ma wiek, płeć, a nawet przyjmowane leki przez pacjenta.

Badanie kału wykonuje się je także przy podejrzeniu zakażenia pasożytami lub podczas krwawienia z przewodu pokarmowego. Instrukcje, jak prawidłowo pobrać materiał do badań znajdują się w punkcie pobrań, gdzie można od razu zaopatrzyć się w pojemnik na kał oraz mocz.

FAQ Pytania i odpowiedzi

Jakie są godziny otwarcia punktu pobrań?

Punkt pobrań jest czynny 6 dni w tygodniu. W dni robocze poniedziałek - piątek od godziny 6:00 do godziny 13:30 (pobieranie materiału do 13) oraz w soboty od 7:00 do 10:30 (pobieranie materiału do 10:00)

Czy na badanie krwi trzeba mieć skierowanie?

Badania krwi są wykonywane odpłatnie i można wykonać je bez skierowania lekarza. Należy jednak pamiętać o tym, aby interpretacji wyników podjął się lekarz.

Czy na badanie moczu potrzebne jest skierowanie?

Badanie moczu nie wymaga skierowania od lekarza, ale podobnie jak w przypadku badań krwi, wyniki powinny być przedstawione lekarzowi.
Pojemnik na mocz ogólny oraz posiew moczu można dostać w punkcie pobrań.

Czy na badanie krwi trzeba być na czczo?

Badania krwi należy wykonywać w godzinach porannych, na czczo (co najmniej 10/12h), gdyż wtedy wyniki są najbardziej rzetelne. Pacjent powinien być wypoczęty oraz powstrzymać się przed nadmierną aktywnością bezpośrednio przed badaniem.

Przed pobraniem krwi należy wypić co najmniej 2 szklanki wody niegazowanej oraz niesmakowej.

Ile czeka się na wyniki badań krwi?

Wyniki większości badań mogą być dostępne nawet tego samego dnia na stronie internetowej laboratorium.


Gdzie można wykonać badania laboratoryjne?

Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA 
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7

Pn - Pt:  600 - 1330  

  • pobieranie materiału do 1300,
  • odbiór wyników do 1330

Sb:   700 - 1030

  • pobieranie materiału do 1000,
  • odbiór wyników do 1030

tel. 32 416 25 45

Umów wizytę w POST MEDICAL