Badania laboratoryjne - Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA

Laboratorium Ruda Śląska

W Centrum Medycznym POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej działa punkt pobrań ŚLA, oferujący pełny wachlarz badań. Punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-13:30 (pobieranie materiału do godz. 13:00) oraz w soboty od 7:00 do 10:30 (pobieranie materiału do godz. 10:00). Wyniki badań można sprawdzić jeszcze tego samego dnia przez Internet lub odebrać w formie tradycyjnej w następnym dniu roboczym.


Dlaczego wykonuje się badania laboratoryjne?

Badania krwi

Laboratoryjne badanie krwi to jeden ze sposobów monitorowania stanu swojego zdrowia. Podczas choroby, wyniki krwi są nieodzowną pomocą podczas diagnozy lekarskiej.

Badania moczu

Ogólne badanie moczu dostarcza wielu informacji podczas diagnozy stanu zdrowia pacjenta. Ogólne wyniki przeprowadzonego badania należy interpretować indywidualnie, ponieważ na ich wpływ ma wiek, płeć, a nawet przyjmowane leki przez pacjenta.

Badania kału

Badanie to jest jednym z podstawowych badań podczas diagnozy choroby. Wykonuje się je także przy podejrzeniu zakażenia pasożytami lub podczas krwawienia z przewodu pokarmowego. 

Badania krwi w Punkcie Pobrań Ruda Śląska

Badania krwi można wykonywać nie tylko w związku z chorobą, ale również profilaktycznie. Istnieje szereg różnych badań, które pomagają określić aktualny stan organizmu. Choć samo badanie nie kojarzy się z najprzyjemniejszym, dziś naprawdę już niewielkie ilości krwi wystarczą do przeprowadzeniu szeregu rozmaitych badań. Profilaktyczne badania krwi warto wykonywać nawet raz na pół roku. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać, należy pamiętać o tym aby być na czczo, a w przypadku osób stale przyjmujących leki nie należy ich odstawiać przed badaniem. Jeżeli udajemy się na badanie ze skierowaniem, lekarz w szczególnych przypadkach może poinformować, aby leków nie przyjmować.

Jak przebiega badanie krwi?

Przed pobraniem krwi pielęgniarka dezynfekuje miejsce, z którego ta będzie pobierana oraz zakłada opaskę uciskową. Standardowo krew pobierana jest z żyły w miejscu zgięcia łokciowego za pomocą igły. Po skończonym badaniu należy przez parę minut uciskać miejsce wkłucia gazą, którą otrzymamy od pielęgniarki. 

Pobrana krew następnie trafia do laboratorium, w którym jest dokładnie badana pod kątem zleconego rodzaju badania. Wyniki zależnie od rodzaju badania są dostępne w internecie nawet tego samego dnia lub do odebrania w Punkcie Pobrań. 

Interpretacja wyników badania krwi

Wyniki są przedstawione w zrozumiałej formie tabelki z jasno zaznaczoną normą, więc łatwo można podjąć się interpretacji na własną rękę,  jednak zaleca się aby na wyniki spojrzał lekarz. 

Pytania i odpowiedzi

Jakie są godziny otwarcia punktu pobrań?

Punkt pobrań jest czynny 6 dni w tygodniu. W dni robocze poniedziałek - piątek od godziny 6:00 do godziny 13:30 (pobieranie materiału do 13) oraz w soboty od 7:00 do 10:30 (pobieranie materiału do 10:00)

Czy na badanie krwi trzeba mieć skierowanie?

Badania krwi są wykonywane odpłatnie i można wykonać je bez skierowania lekarza. Należy jednak pamiętać o tym, aby interpretacji wyników podjął się lekarz.

Czy na badanie moczu potrzebne jest skierowanie?

Badanie moczu nie wymaga skierowania od lekarza, ale podobnie jak w przypadku badań krwi, wyniki powinny być przedstawione lekarzowi.

Czy na badanie krwi trzeba być na czczo?

Tak, badania krwi wykonuje się na czczo, gdyż wtedy wyniki są najbardziej autentyczne. Jako, że badania wykonywane w porannych godzinach, nie powinno spożywać się śniadania przed badaniem, ale na wieczór dnia poprzedniego można zjeść niewielką kolację.

Ile czeka się na wyniki badań krwi?

Wyniki badań mogą być dostępne nawet tego samego dnia przez internet.


Śląskie Laboratoria Analityczne

Śląskie Laboratoria Analityczne prowadzą badania laboratoryjne od 1991 roku. Wydały dotąd wyniki badań setkom tysięcy pacjentów.


Gdzie można wykonać badania laboratoryjne?

Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA 
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7

Pn - Pt:  600 - 1330  

  • pobieranie materiału do 1300,
  • odbiór wyników do 1330

Sb:   700 - 1030

  • pobieranie materiału do 1000,
  • odbiór wyników do 1030

tel. 32 416 25 45

X

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99