Medycyna pracy Ruda Śląska w 1 godzinę

Medycyna pracy w Rudzie Śląskiej
Medycyna pracy w Rudzie Śląskiej czeka na Ciebie
Zarejestruj się do lekarza
Odwiedź Centrum Medyczne POST MEDICAL

Badania medycyny pracy obowiązują każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Badania wstępne, okresowe, kontrolne, wykonywane są na podstawie skierowania na badania medycyny pracy wydanego przez zakład pracy. Skierowanie określa charakter pracy i zagrożenia wynikające z pracy na danym stanowisku.

Rejestracja przez internet

Poradnia medycyny pracy POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej oferuje:

Co wyróżnia badania medycyny pracy w Centrum Medycznym POST MEDICAL?

 • badany umawiany jest na konkretną godzinę i nie traci czasu na stanie w kolejkach
 • badania medycyny pracy są wykonywane w 1 godzinę
 • badania wykonują doświadczeni lekarze medycyny pracy
 • poradnia medycyny pracy znajduje się w dzielnicy Wirek blisko autostrady A4 i DTŚ, co umożliwia szybki dojazd z innych dzielnic (Bielszowice, Bykowina, Halemba, Kochłowice, Nowy Bytom itd.) i miast ościennych 
 • pracownia psychologiczna i punkt pobrań krwi znajdują się na miejscu

Rejestracja przez internet

Lekarze i specjaliści

lek. Maria Iwańska

Specjalista chorób wewnętrznych, Kardiolog
Badania osób kierujących pojazdami

Godziny przyjęć:

 • Wtorek: 13:00 - 16:00
 • Piątek: 16:20 - 18:30
Najbliższy wolny termin:
2021-10-22 17:25

Pytania i odpowiedzi

Czym zajmuje się medycyna pracy?

Medycyna pracy ma jasno określone zadania, jest nim przede wszystkim badanie tego czy stan zdrowia potencjalnego pracownika pozwala na wykonywanie zadań, które mają mu być powierzone na danym stanowisku pracy oraz zajmowanie się jakością zdrowia pracownika podczas badań okresowych.

Medycyna pracy weryfikuje także, czy w środowisku pracy występują czynniki mające szkodliwy wpływ na zdrowie zatrudnionych. Zajmuje się również profilaktyką stanu zdrowia pracowników szczególnie pod kątem występowania chorób zawodowych i ich przyczyn.

Choroby zawodowe spowodowane są szkodliwymi czynnikami w miejscu pracy, które występują na wielu stanowiskach. Czynniki szkodliwe to m. in. hałas, promieniowanie jonizujące, praca w wymuszonej pozycji ciała, praca w środowisku potencjalnie szkodliwym np. z dużym zapyleniem, stres.

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna przed podjęciem pracy oraz po upływie terminu ważności badań. Nasz gabinet medycyny pracy przyjmuje na badania nie tylko pracowników, ale również uczniów szkół wyższych oraz policealnych.

Kiedy należy udać się do lekarza medycyny pracy?

Na badania do lekarza medycyny pracy udaje się zwykle w wyniku polecenia nowego lub obecnego pracodawcy. To właśnie pracodawca jest zobowiązany do wystawienia skierowania na badanie profilaktyczne, na bazie którego odbędą się badania wstępne, okresowe lub kontrolne. Skierowanie zawiera informacje o tym na jakim stanowisku pracy osoba będzie pracować lub już pracuje oraz na jakie czynniki szkodliwe na tym stanowisku pracownik będzie lub jest narażony.

Medycyna pracy jak się przygotować?

Na badanie do lekarza medycyny pracy należy zawsze zabrać ze sobą skierowanie od pracodawcy oraz dowód tożsamości ze zdjęciem. Wzór skierowania na badanie profilaktyczne można pobrać tutaj.

W przypadku niepełnosprawności, należy zabrać ze sobą również orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności.


W razie wątpliwości zawsze zachęcamy do kontaktu z naszą rejestracją.

Badania medycyny pracy jak wyglądają?

Często pacjenci zastanawiają się jak wyglądają badania w naszym gabinecie medycyny pracy w Rudzie Śląskiej. Spiesząc z odpowiedzią, różnią się w zależności od zawodu obecnie wykonywanego, albo tego który dopiero będzie wykonywany.

Badania najczęściej realizowane są w ciągu kilku godzin, powinny być przeprowadzane w czasie pracy, nie przysługuje na nie dzień wolny. Duża część zawodów wymaga dodatkowych badań np. konsultacji okulistycznej, laryngologicznej, neurologicznej czy badań krwi. Dla prac powiązanych z żywnością, niezbędne okażą się również badania sanitarno-epidemiologiczne.

Wyróżnia się 3 podstawowe typy badań profilaktycznych:

Badania wstępne

Badania wstępne do pracy wykonuje się przed przystąpieniem do nowo podejmowanej pracy. W wyniku przeprowadzonych badań, które nie wykazały nieprawidłowości, lekarz wydaje orzeczenie informujące o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Natomiast, gdy wyniki nie będą spełniały norm, pracownik otrzymuje orzeczenie informujące o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy.

Badania okresowe

Badania okresowe należy wykonać po wygaśnięciu terminu ważności badania wstępnego-, lub wcześniejszych badań okresowych. Okres na jaki wydawane są orzeczenia jest odmienny dla różnych zawodów i może wynosić od jednego roku do pięciu lat.

Badania kontrolne

Ostatnim rodzajem badań ze względu na czas ich przeprowadzania są badania kontrolne wykonywane po absencji w pracy wywołanej chorobą, trwającej powyżej 30 dni. Powinny być wykonane w pierwszym dniu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Na badania te należy przynieść oprócz skierowanie dodatkowe dokumenty takie jak:

 • zaświadczenia od lekarza prowadzącego, od kiedy do kiedy trwało zwolnienie lekarskie oraz zawierające adnotację, że leczenie zostało zakończone,
 • dokumentację medyczną dot. leczenia np. wypisy ze szpitala,
 • kopię orzeczenia z poprzednich badań lekarskich.

Dodatkowo lekarz medycyny pracy może przeprowadzić badanie sanitarno-epidemiologiczne, w wyniku którego otrzymuje się orzeczenie dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Badanie to jest niezbędne m.in. dla pracowników zawodów gastronomicznych, osób zajmujących się dziećmi do lat 6.

Medycyna pracy w Rudzie Śląskiej

Nasza poradnia posiada wielu wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, korzystających
z nowoczesnego i sprawdzonego sprzętu. Jeżeli potrzebujesz trafnej diagnozy z zakresu badań:

 • Okulistycznych,
 • Neurologicznych,
 • Laryngologicznych,
 • USG,
 • EKG,
 • i innych.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, czekamy na Twój telefon!

W jakim obszarze działa Poradnia Medycyny Pracy POST MEDICAL?

Siedziba naszej przychodni znajduje się na ulicy Pocztowej 7 w Rudzie Śląskiej, ale przyjmujemy również pracowników z firm poszukujących lekarza medycyny pracy w Zabrzu, Bytomiu, Chorzowie, Knurowie, Gliwicach, Orzeszu, Katowicach, Siemianowic, Tarnowskich Gór, Łazisk Górnych, Piekar Śląskich, czy Świętochłowicach. Zapraszamy wszystkie osoby ze Śląska do odwiedzenia naszej placówki albo skorzystanie z infolinii w celu uzyskania niezbędnych informacji.

X

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99