Zakażenie pasożytami sugerują takie objawy jak m.in. wzdęcia, nudności, utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, skurcze żołądka, chroniczne zmęczenie, silny apetyt na słodycze. W diagnostyce zakażeń pasożytami wykorzystuje się badanie kału lub badanie krwi.
Badanie próbek kału na obecność pasożytów
Badanie kału umożliwia wykrycie pasożytów, bytujących w układzie pokarmowym człowieka. Zalicza się do nich m.in.:
- tasiemce,
- owsiki,
- glistę ludzką,
- węgorka jelitowego,
- pełzaki czerwonki,
- przywry.
O pozytywnym wyniku badania świadczy obecność jaj, larw lub dorosłych osobników pasożytów w kale pacjenta.
Badanie parazytologiczne z krwi
W przypadku badania krwi na obecność pasożytów możliwe jest wykrycie organizmów, bytujących w innych częściach organizmu, niż układ pokarmowy. Analiza krwi umożliwia wykrycie przeciwciał, wytwarzanych przez organizm przeciwko danemu pasożytowi. Z tego względu, we wczesnym stadium zakażenia, gdy nie wykształciła się jeszcze odpowiedź immunologiczna organizmu na zakażenie, wynik badania z krwi może być fałszywie ujemny. Badania z krwi wykorzystuje się m.in. w diagnostyce zakażeń wywołanych przez pierwotniaki, przywry, tasiemce, nicienie, stawonogi pasożytnicze i pasożyty egzotyczne, takie jak np. zarodźce malarii.
Badania na bakterie
W diagnostyce chorób bakteryjnych wykorzystuje się posiewy – badania mikrobiologiczne, umożliwiające identyfikację bakterii występujących we krwi, moczu, kale bądź innym materiale (np. w plwocinie, wymazie z ucha, gardła). Pobrany od pacjenta materiał biologiczny nanosi się na podłoże hodowlane, na którym bakterie mogą rozwijać się i mnożyć. Po wyhodowaniu i wyizolowaniu patogenów przeprowadza się ich identyfikację za pomocą testów manualnych, automatycznych lub biochemicznych. Ostatnim etapem posiewu jest antybiogram, za pomocą którego określa się wrażliwość bakterii na poszczególne leki.
Badania bakteriologiczne wykonuje się przy podejrzeniu szerokiej gamy schorzeń, m.in. układu moczowo-płciowego, pokarmowego, oddechowego. Umożliwiają one precyzyjną diagnostykę choroby oraz ułatwiają wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Przygotowanie do badań na pasożyty i bakterie
Badania na próbkach kału
W przypadku badań parazytologicznych i bakteriologicznych, wykonywanych na próbkach kału, pacjent musi samodzielnie pobrać materiał do analiz. By poprawnie pobrać próbkę, należy:
- przygotować specjalny pojemnik,
- oddać kał do wyparzonego i wysuszonego naczynia,
- nabrać dołączoną do pojemnika szpatułką niewielką próbkę kału,
Materiał do badań należy jak najszybciej przekazać do laboratorium – w ciągu 2 godzin od pobrania. W przypadku analiz na obecność pasożytów należy dostarczyć 3 próbki w odstępach 2-3 dni.
Badania krwi
Zarówno w przypadku badań na obecność bakterii, jak i wykrywających pasożyty, nie jest wymagane specjalne przygotowanie do pobierania krwi. Należy jedynie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, schorzeniach i nosicielstwie patogenów, przenoszonych przez krew.
Przygotowanie próbek na posiew moczu
Próbkę do badań bakteriologicznych moczu pacjent musi pobrać samodzielnie. Przed jej poborem, należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej. Następnie należy pobrać próbkę – koniecznie do jałowego pojemnika, ze środkowego strumienia moczu, najlepiej porannego. Materiał do analiz należy opisać i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.
W specjalistyczny pojemnik na posiew moczu można zaopatrzyć się w punkcie pobrań.
Przygotowanie do wymazu z gardła
Na badanie należy stawić się na czczo - co najmniej 10/12h bez picia wody, bez zażywania leków. Nie należy myć zębów, płukać jamy ustnej, żuć gumy, stosować tabletek do ssania ani palić papierosów na 10/12h przed pobraniem materiału. Jeżeli pacjent zażywa antybiotyk, zaleca się, by wymaz wykonać 10 dni po odstawieniu lekarstwa.
Gdzie można wykonać badania na pasożyty i bakterie?
Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7
Pn - Pt: 600 - 1330
- pobieranie materiału do 1300,
- odbiór wyników do 1330
Sb: 700 - 1030
- pobieranie materiału do 1000,
- odbiór wyników do 1030
tel. 32 416 25 45