Jak długo są ważne badania medycyny pracy?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy Art. 229 Dz.U. 2023 poz. 1465, okres, na jaki wydawane jest orzeczenie medycyny pracy, zależy od rodzaju pracy oraz ocenionego ryzyka zawodowego.
- Orzeczenie wstępne - ważne do momentu przeprowadzenia następnych badań, tzw. okresowych. O ważności wstępnych badań decyduje lekarz medycyny pracy na podstawie wytycznych ustawowych oraz oceny predyspozycji pracownika. Badania wstępne są z reguły ważne od 1 roku do 5 lat.
- Orzeczenie okresowe - w zależności od charakteru pracy i warunków jej wykonywania, ale także od stanu zdrowia pracownika, ważne zazwyczaj od 2 do 4 lat.
- Orzeczenie kontrolne - po każdej nieobecności pracownika trwającej ponad 30 dni z przyczyn zdrowotnych, wymagane jest przeprowadzenie orzeczenia kontrolnego. Orzeczenie zachowuje ważność do daty badań okresowych.
Pozostałe orzeczenia
- Orzeczenie lekarskie na prawo jazdy kat. B - w przypadku osób zdrowych orzeczenie wydawane jest bezterminowo. U pozostałych osób ważność orzeczenia to zazwyczaj od 10 do 15 lat, ale może być krótsze w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych.
- Orzeczenie lekarskie na prawo jazdy kat. C,D,E - ważne przez 5 lat, a u osób po 60 roku życia 2,5 roku.
- Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych - decyzję o ważności orzeczenia podejmuje uprawniony lekarz. Zazwyczaj okres ważności takiego orzeczenia to 2 lata.
Podsumowanie
Orzeczenie medycyny pracy jest ważnym elementem systemu ochrony zdrowia pracowników. Termin jego ważności zależy od wielu czynników, w tym rodzaju pracy i stanu zdrowia pracownika.
Autor
Karol Świerc
Koordynator d/s rozwoju poradni medycyny pracy