Badania alergologiczne Ruda Śląska - Testy alergiczne

Badania alergologiczne

Alergia to odpowiedź układu autoimmunologicznego na alergen (czynnik zewnętrzny). Organizm uważa alergen za zagrożenie, a zatem próbuje go pokonać i usunąć, co jest przyczyną najczęściej występujących objawów. Testy alergiczne umożliwiają odkrycie informacji, jakie alergeny wpływają negatywnie na zdrowie pacjenta.
 

Kiedy wykonać badanie alergologiczne?

Testy alergologiczne warto wykonać, jeżeli następujące objawy pojawiają się regularnie lub sporadycznie bez konkretnych przyczyn:

  • kaszel
  • katar surowiczy
  • kichanie
  • łzawienie i pieczenie oczu
  • opuchlizna i swędzenie oczu
  • świąd oczu i nosa
  • wzdęcia
  • nudności
  • duszności
  • biegunka, bóle brzucha, zgaga
  • zmiany skórne

Rodzaje alergii

Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje alergii:

  • alergia pokarmowa
    Gdy zjedzenie określonego pokarmu wywołuje objawy uczulenia, mówimy wówczas o alergii pokarmowej. Jest ona uwarunkowana genetycznie i często może cierpieć na nią cała rodzina. Objawy najczęściej  pojawiają się u dzieci. Do alergii pokarmowej zaliczamy alergię na białko jaja kurzego, alergie na orzechy, ryby czy alergię na białko mleka. Objawy również mogą pojawiać się u osób dorosłych.
  • alergia kontaktowa
    Wywołuje kontakt alergenu ze skórą, charakteryzuje ją miejscowa reakcja jak rumień czy obrzęk skóry, pojawiają się grudki, pęcherzyki. Do alergii kontaktowych zaliczamy m.in.: alergię na substancje zawarte w kosmetykach, alergię na wełnę, lateks czy nikiel, na ślinę psa.
  • alergia wziewna
    W przypadku alergii wziewnej reakcję alergiczną wywołują substancje unoszące się w powietrzu np. pyłki roślin, pleśnie oraz obecne przez cały rok alergeny zwierząt i roztocza kurzu domowego. W większości przypadków to alergie sezonowe uaktywniające się w okresie pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni.
  • uczulenie na jad owadów
    Reakcja uczuleniowa po użądleniu owada może mieć różne nasilenie. Mogą objawiać się zmianami skórnymi lub utrudnionym oddychaniem, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Osoby, u których doszło do użądlenia w okolicy szyi i twarzy powinny pilnie zgłosić się do lekarza. Jad owadów u osób uczulonych jak i nieuczulonych może doprowadzić do uduszenia się. U osób uczulonych, użądlenia w okolicy szyi i twarzy predysponują do rozwoju ciężkiej reakcji alergicznej zwanej wstrząsem anafilaktycznym.
    Wstrząs anafilaktyczny charakteryzuje się nagłymi, szybko postępującymi objawami ze strony układu oddechowego (m.in.: kaszel, duszności, obrzęk języka i gardła, świsty) i znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego. Może dojść do utraty przytomności. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego należy wezwać karetkę oraz choremu podać domięśniowo zastrzyk z epinefryny (adrenaliny).
    Wstrząs anafilaktyczny mogą wywoływać inne alergeny jak jad owadów np. leki, orzechy.

Testy alergiczne skórne

Testy alergiczne skórne są podstawowym diagnostycznym narzędziem medycznym używanym do identyfikacji potencjalnych alergenów u pacjentów. Ich wartość medyczna polega na precyzyjnym określeniu substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne u pacjenta, co umożliwia celowane leczenie.

Przeprowadzenie testów skórnych polega na naniesieniu niewielkich ilości potencjalnych alergenów na skórę pacjenta i obserwacji reakcji. Na skórze wykonuje się, niewielkie nakłucia za pomocą lancetu. Wynik uzyskuje się po 15 minutach.

Testy alergiczne skórne mogą obejmować szeroki zakres substancji, takich jak pyłki roślin, sierść zwierząt, alergeny pokarmowe czy pleśnie. Reakcje skórne na testy alergiczne mogą objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem, obrzękiem lub pojawieniem się plam. Wyniki są interpretowane przez specjalistę, który ocenia reakcje skórne i identyfikuje potencjalne alergeny.

Testy te są skuteczne w identyfikacji alergii, ale wyniki mogą być interpretowane w kontekście historii klinicznej pacjenta. Mogą być przeprowadzane u dzieci od najmłodszych lat życia.

Cennik wizyty i badań alergologicznych

Usługa Cena
Konsultacja alergologiczna
250.00 zł
Testy skórne: każdy dodatkowy alergen
12.00 zł

W POST MEDICAL zapłacisz wygodnie kartą płatniczą lub blikiem.

Karta płatniczaBLIK

 


Lekarze i specjaliści

 

Jak przygotować się do testów skórnych alergicznych?

Przed przeprowadzeniem testów skórnych pacjent powinien przestrzegać pewnych zaleceń przygotowawczych. Wskazane jest unikanie stosowania leków przeciwhistaminowych przez okres tygodnia przed testami, ponieważ mogą wpłynąć na wyniki. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnych wcześniejszych reakcjach alergicznych oraz o aktualnych schorzeniach skórnych.

Badania alergologiczne dla pacjentów Rudy Śląskiej i okolic

Do naszej poradni zapraszamy nie tylko osoby z Rudy Śląskiej, ale również z innych miast regionu jak Zabrze, BytomŚwiętochłowice czy osoby mieszkające w MysłowicachKatowicachSiemianowicachGliwicachChorzowieBędzinieKnurowieŁaziskach Górnych. Sprawdź ofertę poradni alergologicznej.

Umów wizytę w POST MEDICAL