Poradnia alergologiczna dla osób z Zabrza i okolic

Alergia to choroba XXI wieku, cierpi na nią wiele osób często już od okresu dziecięcego. Nasza poradnia alergologiczna przyjmuje osoby z Zabrza i całego Śląska w celu diagnozowania i leczenia osób cierpiących na alergię. Ta wywoływana jest przez alergeny, czyli substancje zewnętrzne.

Walka z alergią nie jest rzeczą łatwą, gdyż alergeny mają różne pochodzenie. Najczęstsze alergeny to: roztocza, pyłki roślin i sierść zwierząt. Z alergią mamy do czynienia, gdy dana substancja wywołuje niewłaściwą reakcję organizmu, związaną z odpowiedzią układu immunologicznego.

Alergolog jak wygląda badanie?

Dobry alergolog zaczyna badanie nowego pacjenta od dokładnego wywiadu mającego przybliżyć problemy z jakimi zmaga się pacjent oraz dostarczyć informacji na temat potencjalnych przyczyn wywołujących alergię. Podczas wywiadu padną pytania o historię alergii, kiedy się zaczęła, jak przebiega, kiedy pojawiają się nasilenia oraz czy w rodzinie jest wielu alergików.

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia lub przeprowadzeniu testów alergicznych. W naszym centrum alergologii przeprowadzamy dla pacjentów z Zabrza i innych miast Śląska testy z krwi oraz spirometrię.

Jakie są objawy alergii?

Liczba objawów alergii jest naprawdę spora i często niestety lekceważona albo przypisywana innym chorobom. Wizyta u lekarza alergologa będzie dobrym pomysłem, gdy będą występować poniższe objawy:

  • Katar
  • Łzawienie z oczu
  • Wysypka
  • Duszności
  • Kichanie
  • Biegunka oraz inne objawy mogące wskazywać na alergie pokarmową np. nudności.

Bywa tak, że objawy alergii przemijają same wraz z upływem czasu. Jednak może to trwać nawet kilka miesięcy albo przez znacznie dłuższy okres, jeżeli wynikiem alergii jest np. spożywany pokarm, a pacjent nie ma o tym pojęcia. Poziom uczulenia na różne alergeny może być inny dla każdej osoby.

Coś co dla jednej osoby będzie niekomfortowym uczuciem i wywoływać będzie nudności u innej będzie powodować silne wymioty. Dlatego bardzo istotne jest szybkie ustalenie co jest alergenem i próba wyeliminowania tego czynnika z życia.

Jak się leczy alergię?

Alergia jest tą niewdzięczną chorobą, która nie podlega całkowitemu wyleczeniu. Podobnie jak w przypadku dermatologii tak i tutaj lekarz alergolog stara się zmniejszyć nasilenie objawów. Poprawna diagnoza pozwala przepisać odpowiednie leki oraz wskazać pacjentowi czego powinien unikać, jeżeli chce ograniczyć skutki alergii.

W postawieniu dobrej diagnozy, czasem niezbędne mogą okazać się testy alergiczne, które w sposób jednoznaczny wykluczają lub potwierdzają uczulenie na dany alergen.

Lekarz może również zalecić zastosowanie tzw. odczulania, czyli leczenie, podczas którego pacjentowi podaje się kontrolowane dawki alergenu za pomocą strzykawki, zwiększając jego stężenie w początkowym etapie leczenia.

Alergolog Zabrze prywatnie

Jeżeli cierpisz na alergię i szukasz sprawdzonej przychodni alergologicznej w pobliżu Zabrza, zapraszamy do rejestracji. Przyjmujemy zarówno dzieci jak i dorosłych. Doświadczona kadra lekarzy pozwala trafnie diagnozować alergię, zlecać odpowiednie testy alergiczne oraz łagodzić skutki choroby. Zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki w Rudzie Śląskiej, kontaktu telefonicznego bądź rejestracji online.