Alergolog Zabrze

Poradnia alergologiczna dla osób z Zabrza i okolic

Poradnia alergologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem alergii wziewnej, pokarmowej i skórnej. Pod opieką lekarzy alergologów znajdują się pacjenci z Zabrza, cierpiący na astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry (AZS), obrzęki naczynioruchowe, dermografizm oraz inne choroby alergiczne. Prywatna poradnia alergologiczna znajduje się w Centrum Medycznym POST Medical w Rudzie Śląskiej - czas dojazdu z Zabrza wynosi zaledwie kilkanaście minut.

Alergolog blisko Zabrza

Poradnia alergologiczna diagnozuje i leczy choroby alergiczne:

 • alergie wziewne
 • alergie pokarmowe
 • dermatologia alergologiczna (atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenia skóry)
 • zaburzenia odporności u dzieci i dorosłych
 • astmę oskrzelową

Poradnia alergologiczna oferuje:

 • konsultacje alergologiczne dzieci i osób dorosłych
 • diagnostykę - testy alergiczne
 • spirometrię

Cennik - Alergolog

Usługa Cena
Konsultacja alergologiczna
150.00 zł
Spirometria
30.00 zł

dr n. med. Jerzy Łanowy

Specjalista alergolog, otolaryngolog,
organizacji i ochrony zdrowia

Godziny przyjęć:

 • Wtorek: 11:15 - 12:30
 • Czwartek 08:00-10:00
 • Piątek: 17:00 - 19:00
Najbliższy wolny termin:
2021-10-26 11:45

Pytania i odpowiedzi

Co to jest alergia?

Alergia to patologiczna reakcja tkanek na oddziaływanie tzw. alergenów, czyli różnych substancji obcych, najczęściej kurzu, pokarmu, sierści lub pyłków. W wyniku kontaktu z alergenem, w organizmie następuje reakcja immunologiczna i uwolnione zostają mediatory stanu zapalnego. Alergia może objawiać się łagodnie, np. mieć postać kataru lub miejscowej wysypki, ale może też prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, stanowiąc poważne zagrożenie dla życia alergika. Nasilenie objawów uczulenia na konkretny alergen jest kwestią indywidualną. Istnieje kilka typów alergenów:

 • alergeny wziewne, które dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem (pyłki, roztocza, zarodniki grzybów, kurz);
 • alergeny pokarmowe, które znajdują się w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (mleko krowie, jaja, owoce cytrusowe, orzechy, gluten, owoce morza);
 • alergeny kontaktowe, które wywołują reakcję uczuleniową w wyniku kontaktu ze skórą (tworzywa sztuczne, składniki kosmetyków, niektóre metale).

Kiedy należy udać się do poradni alergologicznej?

Warto umówić się na konsultację z alergologiem po zauważeniu u siebie charakterystycznych objawów alergii:

 • seryjnego kichania, utrzymującego się, wodnistego kataru oraz swędzenia i łzawienia oczu w sezonie wiosenno-letnim;
 • wysypki, pęcherzyków, pokrzywki i innych, niespotykanych reakcji skórnych po kontakcie z daną substancją;
 • duszności;
 • bólu brzucha, silnych wzdęć, biegunki i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu wybranych produktów.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Pierwszą wizytę alergolog zawsze rozpoczyna od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu na temat odczuwanych dolegliwości, przebiegu alergii, sytuacji, w których objawy nasilają się, przyjmowanych leków czy predyspozycji do występowania chorób o podłożu alergicznym (posiadania alergików w najbliższej rodzinie). Dzięki pozyskanym informacjom, będzie mógł ocenić sytuację kliniczną pacjenta, zidentyfikować potencjalną przyczynę alergii oraz podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia lub skierowaniu na testy alergiczne, które są podstawowym badaniem diagnostycznym w alergologii. Lekarz może zlecić m.in.:

 • test skórny, który polega na na niesieniu na skórę różnych, potencjalnie uczulających substancji;
 • badanie krwi, które pozwala wskazać poziom przeciwciał IgE dla wybranych alergenów;
 • prowokację (test ekspozycyjny), podczas której pacjent jest wystawiany na bezpośrednie działanie alergenu;
 • dietę eliminacyjną, polegającą na wyeliminowaniu z codziennego żywienia produktu/-ów potencjalnie uczulających.

Pierwsza, wstępna wizyta w poradni alergologicznej nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy ze sobą zabrać jedynie wyniki wykonanych badań i karty informacyjne ze szpitala (o ile pacjent takie posiada).

Jak leczy się alergię?

Gdy alergolog zdiagnozuje u pacjenta alergię i wykryje substancję uczulającą, może opracować plan leczenia. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy oraz leki i wyroby medyczne łagodzące objawy alergii (np. krople do oczu). Powszechnie stosowaną metodą jest odczulanie. Dobra wiadomość jest taka, że alergia czasem mija sama.

Alergolog dziecięcy

Alergia to choroba 21 wieku i nie omija niestety również dzieci. W naszej poradni znajdą Państwo pomoc alergologiczną dla siebie i swoich dzieci. Alergolog dziecięcy wprowadza podczas badania przyjazną atmosferę, która sprzyja spokojnemu badaniu. Dzięki doświadczeniu lekarz alergolog jest w stanie diagnozować i proponować odpowiednie leczenie. Im wcześniej dziecko trafi do alergologa tym większa szansa na uporanie się z chorobą i zmniejszenie dyskomfortu zarówno w dziecięcych jak i dorosłych latach.

Umów się do alergologa k. Zabrza

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka alergię albo posiadasz zdiagnozowaną alergię i chcesz kontynuować leczenie pod opieką alergologa, zapraszamy do rejestracji w centrum alergologii w Rudzie Śląskiej - jedynie 12 km od Zabrza, zapraszamy również pacjentów z Bytomia, Świętochłowic i innych miast Śląska. Oferujemy konsultacje alergologiczne dla dzieci i dorosłych. Zapewniamy opiekę doświadczonych lekarzy alergologów, możliwość wykonania paneli alergicznych na miejscu, krótkie terminy i brak kolejek. Wizytę zarezerwujesz online.

X

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99