Prywatna poradnia alergologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń alergicznych oraz obrzęków naczynioruchomych u dzieci i dorosłych, otaczając pacjentów ze Świętochłowic opieką według najnowszych standardów i aktualnych rekomendacji. Poradnia działa na terenie Centrum Medycznego POST Medical w Rudzie Śląskiej - czas dojazdu ze Świętochłowic wynosi zaledwie 10 minut (ok. 6 km).
Profil działalności poradni alergologicznej
Poradnia alergologiczna diagnozuje i leczy alergie wziewne, pokarmowe i skórne. W poradni są rozpoznawane i leczone takie schorzenia, jak:
- astma oskrzelowa,
- alergiczny nieżyt nosa i spojówek,
- alergie pokarmowe,
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywki,
- obrzęki naczynioruchowe (w tym wrodzone obrzęki naczynioruchowe u dzieci).
Do pierwszej wizyty w poradni alergologicznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy ze sobą zabrać wyniki dotychczas wykonanych badań, listę zażywanych leków i suplementów oraz karty informacyjne ze szpitali i sanatoriów - o ile pacjent takie posiada.
Alergia i alergeny
Alergia to patologiczna reakcja organizmu na oddziaływanie różnych substancji obcych (tzw. alergenów), które nie stanowią obiektywnego zagrożenia. W wyniku kontaktu z alergenem, w organizmie dochodzi do reakcji immunologicznej i powstaje stan zapalny. Istnieje kilka typów alergenów:
- alergeny wziewne - dostają się do organizmu w trakcie oddychania (pyłki, roztocza, zarodniki grzybów, kurz);
- alergeny pokarmowe - znajdują się w produktach spożywczych (mleko krowie, jaja, cytrusy, orzechy, gluten, owoce morza);
- alergeny kontaktowe - wywołują reakcję uczuleniową w wyniku kontaktu ze skórą (tworzywa sztuczne, składniki kosmetyków, niektóre metale);
- alergeny iniekcyjne - dostają się do organizmu przez wstrzyknięcie (wstrzykiwane leki, jad owadów żądlących).
Objawy alergii
Każdy może reagować na konkretny alergen w zupełnie inny sposób. Alergia często objawia się łagodnie (katar, świąd, pokrzywka, miejscowy obrzęk), ale może też mieć dramatyczny przebieg, wywołując trudności w oddychaniu, zaburzenia pracy serca, utratę przytomności i wstrząs anafilaktyczny, co przy braku natychmiastowej interwencji medycznej może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Do charakterystycznych objawów alergii należą:
- seryjne kichanie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu - nasilające się zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim;
- wysypka, pęcherzyki, pokrzywka i inne zmiany skórne - po kontakcie z daną substancją;
- bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i inne dolegliwości ze strony układu trawienia - po zjedzeniu wybranych produktów.
Badania u alergologa
Podczas pierwszej wizyty lekarz alergolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, pytając m.in. o odczuwane dolegliwości, przebieg alergii, sytuacje, w których objawy nasilają się, przyjmowane leki oraz predyspozycje do występowania chorób o podłożu alergicznym (posiadanie alergików w rodzinie). Na podstawie uzyskanych informacji, dokonuje on oceny sytuacji klinicznej pacjenta, wskazuje potencjalną przyczynę alergii oraz podejmuje decyzję dotyczącą rozpoczęcia/kontynuowania leczenia lub wykonania szerszej diagnostyki. Najczęściej lekarz kieruje pacjenta na testy alergiczne, które są podstawowym narzędziem diagnostycznym w alergologii. Lekarz może zlecić m.in.:
- test skórny, w trakcie którego na skórę pacjenta zostają naniesione różne, potencjalnie uczulające substancje;
- badanie krwi, pozwalające określić poziom przeciwciał IgE dla wybranych alergenów;
- prowokację, w trakcie której pacjent jest wystawiany na bezpośrednie działanie alergenu;
- dietę eliminacyjną, która polega na wyeliminowaniu z diety produktu lub składnika potencjalnie uczulającego.
Leczenie alergii
Po zdiagnozowaniu u pacjenta alergii oraz wykryciu substancji uczulającej, alergolog opracowuje indywidualny plan leczenia. W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu farmakologicznym, pacjentowi mogą zostać przepisane leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy lub leki, suplementy i wyroby medyczne łagodzące objawy alergii, jak krople do oczu czy spray do nosa. Skuteczną metodą leczenia alergii jest odczulanie (immunoterapia alergenowa), czyli systematyczne podawanie pacjentowi najpierw małych, potem coraz większych, a ostatecznie tylko podtrzymujących dawek spreparowanego alergenu. Celem immunoterapii alergenowej jest "przyzwyczajenie" układu odpornościowego do danego alergenu - nauczenie go tolerowania substancji, która obiektywnie nie stanowi zagrożenia. Najlepsze rezultaty osiaga się w przypadku uczulenia na pyłki drzew, traw, kwiatów i chwastów, na jad owadów i roztocza. Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że alergia czasem mija sama - zwłaszcza u dzieci.
Alergolog blisko Świętochłowic
Każdy, kto podejrzewa u siebie alergię albo posiada zdiagnozowane schorzenie alergiczne, powinien odwiedzić alergologa. Zapraszamy do umówienia wizyty w prywatnym centrum alergologii w Rudzie Śląskiej - jedynie ok. 6 km od Świętochłowic. Prowadzimy konsultacje alergologiczne dla dzieci i dorosłych. Zapewniamy opiekę doświadczonych lekarzy alergologów, krótkie terminy oczekiwania na wizytę i brak kolejek. Istnieje możliwość wykonania testów alergicznych na miejscu. Na badania i konsultację umówisz się online.
dr n. med. Jerzy Łanowy
Specjalista alergolog, otolaryngolog,
organizacji i ochrony zdrowia
Godziny przyjęć:
- Wtorek: 11:15 - 12:30
- Piątek: 17:00 - 19:00