Przychodnia alergologiczna Świętochłowice

POST MEDICAL od lat świadczy usługi leczenia alergików. Nasza przychodnia stanowi miejsce, w którym pacjenci ze Świętochłowic i terenów Śląska znajdują profesjonalną pomoc lekarską. Wzrost liczby zgłaszających się z problemami natury alergicznej jest zauważalny. Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele, jednak my skupiamy się na aspektach medycznych, leczeniu objawów i zapobieganiu remisjom choroby.

Do najpopularniejszego rodzaju alergii należy alergia roślinna powiązana bezpośrednio z pyłkami roślin. W Polsce szczególnie nieprzyjemnym okresem dla alergików wrażliwych na pyłki jest wiosna i wczesne lato. Jednak czynników uczulających jest zdecydowanie więcej od pokarmów przez sierść zwierząt domowych po leki.

Jakie są rodzaje alergenów?

Warto wspomnieć czym są alergeny i dlaczego wpływają tak negatywnie na ludzi. Za alergen uważa się każdy czynnik zewnętrzny dla ludzkiego organizmu, który w normalnych warunkach jest neutralny dla zdrowej osoby, natomiast dla alergika stanowi uciążliwy problem, a czasami zagraża nawet życiu. Standardowo alergeny dzieli się ze względu na sposób dostarczania ich do organizmu oraz okres występowania.

Alergeny sezonowe, jak sama nazwa wskazuje występują w określony porach i z czasem zanikają. W przypadku alergenów całorocznych jak roztocza kurzu, problem jest ciągły.

Podział alergenów ze względu na sposób wnikania do organizmu wygląda następująco:

  • Alergeny wziewne - są to elementy, które dostają się do ciała człowieka przez wdychanie powietrza. Mogą znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych np. pleśń oraz na świeżym powietrzu np. pyłki roślin.
  • Alergeny pokarmowe - coraz częściej spotyka się osoby uczulone na konkretne produkty żywieniowe. Alergię pokarmową mogą wywoływać zarówno produkty roślinne jak i zwierzęce.
  • Alergeny kontaktowe - elementy prowadzące do alergii w wyniku zetknięcia ze skórą chorej osoby. Uczulenie kontaktowe może występować np. na metale.
  • Alergeny iniekcyjne - chodzi tutaj szczególnie o specyficzne rodzaje leków jak leki wykorzystywane do znieczulenia.

Jakie badania zleca alergolog?

W naszym gabinecie alergologicznym lekarz wedle przeprowadzonego wywiadu i badań, może zlecić testy z krwi.

Test z krwi - w celu wykonania testu pobierana jest niewielka ilość krwi do badań polegających na oznaczeniu przeciwciał IgE dla potencjalnie szkodliwych alergenów.

Czasem trzeba sprawdzić kilka potencjalnych alergenów co może wymagać większej ilości testów. Jeżeli jest taka możliwość lekarz może zlecić również odczulanie, mające ostatecznie wyeliminować problem z alergią.

Zapraszamy alergików ze Świętochłowic

Nasz gabinet znajduje się w świetnie skomunikowanej ze Świętochłowicami, Rudzie Śląskiej. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nasz lekarz alergolog posiada wieloletnie doświadczenie i wielu pacjentów, którym pomógł w ich zdrowotnych problemach. Prowadzimy badania dzieci oraz dorosłych, w razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź rejestracji online.