Co lekarz medycyny pracy może sprawdzić w systemie?
Lekarz medycyny pracy odgrywa kluczową rolę w ochronie zdrowia pracowników. Jego działania są coraz częściej wspierane przez zaawansowane systemy informatyczne, które umożliwiają dostęp do danych medycznych. Jakie informacje są istotne dla lekarza podczas oceny zdolności do pracy? Co lekarz orzecznik może sprawdzić w systemie? Odpowiedzi na pytania znajdują się w artykule.
Praca lekarza medycyny pracy jest regulowana przez Kodeks Pracy oraz ustawę o służbie medycyny pracy (Dz.U. 2022 poz. 437). Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, nałożony na lekarza, zobowiązuje go do zachowania poufności w zakresie wrażliwych danych medycznych.
Do jakich informacji ma dostęp lekarz medycyny pracy?
Dokumentacja medyczna pracownika
Jeżeli lekarz medycyny pracy korzysta z systemu informatycznego, może mieć wgląd w zapisane w nim następujące informacje:
- dokumentacja medyczna pracownika zebrana podczas wcześniejszych badań profilaktycznych,
- wyniki badań laboratoryjnych i diagnostycznych w ramach aktualnego badania profilaktycznego,
- informacje o ewentualnych przebytych chorobach i hospitalizacjach, o których pacjent wspominał podczas wywiadu medycznego.
Dzięki w/w danym lekarz może ocenić, czy pracownik jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków bez zagrożenia dla własnego zdrowia oraz osób postronnych.
Dane dotyczące miejsca pracy
Lekarz medycyny pracy, opierając się na skierowaniu na badania lekarskie, uzyskuje dostęp do kluczowych informacji, takich jak:
- charakterystyka stanowiska pracy,
- informacje o wykonywanych czynnościach,
- czynniki szkodliwe, na które narażony jest pracownik.
Dane te umożliwiają dostosowanie zaleceń medycznych do specyficznych warunków pracy.
Podsumowanie
Lekarz medycyny pracy może korzystać z systemu informatycznego, aby uzyskać dostęp do szerokiego zakresu danych niezbędnych do rzetelnej oceny zdolności pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych. Jego działania są ściśle regulowane przepisami prawa, które zobowiązują go do zachowania poufności przetwarzanych informacji.