Badania alergologiczne Ruda Śląska - Testy alergiczne

Badania alergologiczne

Alergia to odpowiedź układu autoimmunologicznego na alergen (czynnik zewnętrzny). Organizm uważa alergen za zagrożenie, a zatem próbuje go pokonać i usunąć, co jest przyczyną najczęściej występujących objawów. Testy alergiczne umożliwiają odkrycie informacji jakie alergeny wpływają negatywnie na zdrowie pacjenta.
 

Kiedy wykonać badanie alergologiczne?

Testy alergologiczne warto wykonać, jeżeli następujące objawy pojawiają się regularnie lub sporadycznie bez konkretnych przyczyn:

 • kaszel
 • katar surowiczy
 • kichanie
 • łzawienie i pieczenie oczu
 • opuchlizna i swędzenie oczu
 • świąd oczu i nosa
 • wzdęcia
 • nudności
 • duszności
 • biegunka
 • zmiany skórne

Rodzaje alergii

Rozrózniamy 4 podstawowe rodzaje alergii:

 • alergia pokarmowa
  Gdy zjedzenie określonego pokarmu wywołuje objawy uczulenia mówimy wówczas o alergii pokarmowej. Jest ona uwarunkowana genetycznie i często może cierpieć na nią cała rodzina. Objawy najczęściej  pojawiają się u dzieci. Do alergii pokarmowej zaliczamy alergię na białko jaja kurzego, alergie na orzechy, ryby czy alergię na białko mleka.
 • alergia kontaktowa
  Wywołuje kontakt alergenu ze skórą, charakteryzuje ją miejscowa reakcja jak rumień czy obrzęk skóry, pojawiają się grudki, pęcherzyki. Do alergii kontaktowych zaliczamy m.in.: alergię na substancje zawarte w kosmetykach, alergię na wełnę, lateks czy nikiel, na ślinę psa.
 • alergia wziewna
  W przypadku alergii wziewnej reakcję alergiczną wywołują substancje unoszące się w powietrzu np. pyłki roślin, pleśnie oraz obecne przez cały rok alergeny zwierząt i roztocza kurzu domowego. W większości przypadków to alergie sezonowe, uaktywniajęce się w okresie pylenia rośliny na którą jesteśmy uczuleni.
 • uczulenie na jad owadów
  Reakcja uczuleniowa po użądleniu owada może mieć rózne nasilenie. Mogą objawiać się zmianami skórnymi lub utrudnionym oddychaniem, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Osoby u któruch doszło do użądlenia w okolicy szyi i twarzy powinny pilnie zgłosić się do lekarza. Jad owadów u osób uczulonych jak i nie uczulonych może doprowadzić do uduszenia się. U osób uczulonych, użądlenia w okolicy szyi i twarzy predysponują do rozwoju ciężkiej reakcji alergicznej zwanej wstrząsem anafilaktycznym.
  Wstrząs anafilaktyczny charakteryzuje się nagłymi, szybko postępującymi objawami ze strony układu oddechowego (m.in.: kaszel, duszności, obrzęk języka i gardła, świsty) i znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego. Może dojść do utraty przytomności. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego należy wezwać karetkę oraz choremu podać domięśniowo zastrzyk z epinefryny (adrenaliny).
  Wstrząs anafilaktyczny mogą wywoływać inne alergeny jak jad owadów np. leki, orzechy.

Testy alergologiczne z krwi

Testy z krwi szczegółowo ustalają przyczynę alergii, są mniej inwazyjne i bardziej komfortowe.Testy alergiczne z krwi można wykonać u dorosłych i dzieci. Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta w celu wykrycia przeciwciał IgE dla konkretnego alergenu. Pozytywny wynik testu potwierdza występowanie alergii. Negatywny wynik może oznaczać brak alergii lub brak kontaktu organizmu z danym alergenem.

Jak przygotować się do testów alergicznych?

Testy z krwi nie wymagają specjalnego przygotowania. Mażna wykonać je w dowolnym momencie i bez konieczności przerwania przyjmowania leków przeciwhistaminowych oraz bycia na czczo.Do laboratorium można zgłosić się o dowolnej porze dnia. Zaleca się, by wypić szklankę wody na kilka minut przed badaniem.

Do naszej poradni zapraszamy nie tylko osoby z Rudy Śląskiej, ale również z innych miast regionu jak Zabrze, BytomŚwiętochłowice czy osoby mieszkające w MysłowicachKatowicachSiemianowicachGliwicachChorzowieBędzinieKnurowieŁaziskach Górnych. Sprawdź ofertę poradni alergologicznej.

 


Lekarze i specjaliści

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99