Ile trwa badanie medycyny pracy?

Badania medycyny pracy są nieodłącznym elementem życia zawodowego każdego pracownika. Dlatego przed rozpoczęciem pracy oraz co kilka lat podczas zatrudnienia każdy pracownik musi odbyć badania medycyny pracy. Ile czasu należy zarezerwować na badania? Co wpływa na długość wizyty w poradni medycyny pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. 

Co wpływa na czas trwania badań medycyny pracy?

Czas trwania badania medycyny pracy  zależy od kilku czynników. Oto najważniejsze z nich:

  1. Rodzaj stanowiska – praca na stanowiskach wymagających szczególnych umiejętności lub warunków, na przykład na wysokości czy praca z substancjami niebezpiecznymi, może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań, co wydłuża czas wizyty w poradni medycyny pracy. Dodatkowo niektóre badania mogą być wymagane na dzień lub dwa przed wizytą (np. badania krwi lub RTG).
  2. Zakres badań - długość wizyty w poradni medycyny pracy zależy również od tego, jakie testy i konsultacje są wymagane na danym stanowisku pracy. Badania podstawowe obejmują ocenę ogólnego stanu zdrowia, ale mogą być rozszerzone o specjalistyczne badania dodatkowe.
  3. Aktualny stan zdrowia pracownika i przebyte choroby – jeśli pracownik np. choruje na przewlekłe choroby, badania mogą zająć więcej czasu.

Rodzaje badań medycyny pracy i czas ich trwania

Wstępne badania lekarskie (przed podjęciem pracy)

Wstępne badania lekarskie to te, które pracownik musi wykonać przed podjęciem nowej pracy. Zajmują one średnio od 1 do 2 godzin. Czas ten może się wydłużyć, jeśli pracownik jest kierowany na dodatkowe, specjalistyczne badania w zależności od charakteru pracy i warunków na danym stanowisku (DZ.U.1996 nr 69 poz. 332 § 2. 2).

Okresowe badania lekarskie (w trakcie zatrudnienia)

Okresowe badania lekarskie mają na celu ocenę zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Zazwyczaj zajmują one od 1 do 2 godzin, a ich częstotliwość zależy od decyzji lekarza medycyny pracy oraz od warunków pracy, w jakich pracownik jest zatrudniony (DZ.U. 2023 poz. 607).

Kontrolne badania lekarskie (po długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą)

Kontrolne badania lekarskie przeprowadza się po długotrwałej chorobie trwającej powyżej 30 dni, aby sprawdzić, czy pracownik może wrócić do swoich obowiązków zawodowych. Zazwyczaj tego typu badanie trwa około 1 godziny, w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz ewentualnej potrzeby wykonania dodatkowych badań.

Podsumowanie

Czas trwania badań medycyny pracy w Poradni Medycyny Pracy wynosi zazwyczaj od 30 min do 2 godzin. Czas może się różnić w zależności od rodzaju stanowiska i badań, jakie się z nim wiążą. Badania powinny być przeprowadzane w godzinach pracy (Dz.U. 2023 poz. 1465 Art. 229 § 3), pracownikowi nie przysługuje dzień wolny na badania medycyny pracy, a za czas spędzony na badaniach otrzymuje wynagrodzenie. 

Wróc do listy

Umów wizytę w POST MEDICAL