Usuwanie naczyniaków

Jak rozpoznać naczyniak?

Naczyniak to zmiana skórna o łagodnym charakterze, która zazwyczaj występuje już u niemowlaków (u 70% dzieci pojawiają się w pierwszych tygodniach życia, 10% dzieci ma je już od urodzenia). Zbudowany jest z małych, poprzerastanych naczyń krwionośnych. Naczyniaki najczęściej występują pod postacią płaskich, bardzo mocno ukrwionych guzków. Powstają na głowie lub w jej obrębie, choć rejestruje się również wiele przypadków naczyniaków na innych częściach ciała (nogach i rękach). Częściej występują u płci żeńskiej i rasy białej (około 10%). Najbardziej narażone są na nie wcześniaki.

Rodzaje naczyniaków

Wśród tych łagodnych zmian skórnych wyróżniamy trzy rodzaje, które związane są z ich kształtem:

  • naczyniaki zwykłe - pojawiają się u niemowląt tuż po urodzeniu. Zazwyczaj są jasnoczerwone, wypukłe. Większość z nich zanika wraz z wiekiem - samoistnie.
  • naczyniaki płaskie - różowo-czerwone plamki w wyraźnie zaznaczonym obrzeżem. Najczęściej pojawiają się na głowie maluszka: w okolicach czoła, na powiekach, na szyi. Nie zanikają samoistnie. Naczyniak jest wrażliwy na ciepło i ciśnienie - nabiera intensywniejszej barwy podczas gorączki, wysokiej temperatury otoczenia czy podczas płaczu dziecka.
  • naczyniaki jamiste - tak zwane naczyniaki głębokie, sinoczerwone wypukłe zmiany skórne, miękkie w dotyku. Występują nie tylko naskórnie, ale również w jamie ustnej i na błonach śluzowych. Mogą zanikać samoistnie, często dopiero w wieku wczesnoszkolnym.

Czy naczyniaki się usuwa?

Naczyniaki nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla życia. Większość ze zmian zanika samoistnie w okresie przedszkolnym/wczesnoszkolnym. Jeśli jednak zmiany mają wpływ na podstawowe funkcjonalności, jak np. wzrok, czy na estetykę naszego wyglądu, można je z powodzeniem usunąć. Naczyniaki likwidowane są podczas zabiegów chirurgii jednego dnia i nie wymagają dłuższej hospitalizacji pacjenta. Zapraszamy do naszego Centrum na konsultacje specjalistyczne.


Umów się na wizytę