Badania na pasożyty i bakterie

Badania na pasożyty i bakterie

Rodzaje badań na pasożyty

Zakażenie pasożytami sugerują takie objawy jak m.in. wzdęcia, nudności, utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, skurcze żołądka, chroniczne zmęczenie, silny apetyt na słodycze. W diagnostyce zakażeń pasożytami wykorzystuje się badanie kału lub badanie krwi.

Badanie próbek kału na obecność pasożytów

Badanie kału umożliwia wykrycie pasożytów, bytujących w układzie pokarmowym człowieka. Zalicza się do nich m.in.:

 • tasiemce,
 • owsiki,
 • glistę ludzką,
 • węgorka jelitowego,
 • pełzaki czerwonki,
 • przywry.

O pozytywnym wyniku badania świadczy obecność jaj, larw lub dorosłych osobników pasożytów w kale pacjenta.

Badanie parazytologiczne z krwi

W przypadku badania krwi na obecność pasożytów, możliwe jest wykrycie organizmów, bytujących w innych częściach organizmu, niż układ pokarmowy. Analiza krwi umożliwia wykrycie przeciwciał, wytwarzanych przez organizm przeciwko danemu pasożytowi. Z tego względu, we wczesnym stadium zakażenia, gdy nie wykształciła się jeszcze odpowiedź immunologiczna organizmu na zakażenie, wynik badania z krwi może być fałszywie ujemny. Badania z krwi wykorzystuje się m.in. w diagnostyce zakażeń wywołanych przez pierwotniaki, przywry, tasiemce, nicienie, stawonogi pasożytnicze i pasożyty egzotyczne, takie jak np. zarodźce malarii.

Badania na bakterie

W diagnostyce chorób bakteryjnych wykorzystuje się posiewy – badania mikrobiologiczne, umożliwiające identyfikację bakterii występujących we krwi, moczu, kale bądź innym materiale (np. w plwocinie, wymazie z ucha, gardła). Pobrany od pacjenta materiał biologiczny nanosi się na podłoże hodowlane, na którym bakterie mogą rozwijać się i mnożyć. Po wyhodowaniu i wyizolowaniu patogenów, przeprowadza się ich identyfikację za pomocą testów manualnych, automatycznych lub biochemicznych. Ostatnim etapem posiewu jest antybiogram, za pomocą którego określa się wrażliwość bakterii na poszczególne leki.

Badania bakteriologiczne wykonuje się przy podejrzeniu szerokiej gamy schorzeń, m.in. układu moczowo-płciowego, pokarmowego, oddechowego. Umożliwiają one precyzyjną diagnostykę choroby oraz ułatwiają wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przygotowanie do badań na pasożyty i bakterie

Badania na próbkach kału

W przypadku badań parazytologicznych i bakteriologicznych, wykonywanych na próbkach kału, pacjent musi samodzielnie pobrać materiał do analiz. By poprawnie pobrać próbkę, należy:

 • przygotować specjalny pojemnik,
 • oddać kał do wyparzonego i wysuszonego naczynia,
 • nabrać dołączoną do pojemnika szpatułką niewielką próbkę kału,
 • opisać pojemnik imieniem, nazwiskiem, datą i godziną poboru próbki.

Materiał do badań należy jak najszybciej przekazać do laboratorium – w ciągu 2 godzin od pobrania. W przypadku analiz na obecność pasożytów, należy dostarczyć 3 próbki w odstępach 2-3 dni.

Badania krwi

Zarówno w przypadku badań na obecność bakterii, jak i wykrywających pasożyty, nie jest wymagane specjalne przygotowanie do pobierania krwi. Należy jedynie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, schorzeniach i nosicielstwie patogenów, przenoszonych przez krew.

Przygotowanie próbek na posiew moczu

Próbkę do badań bakteriologicznych moczu pacjent musi pobrać samodzielnie. Przed jej poborem, należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej. Następnie należy pobrać próbkę – koniecznie do jałowego pojemnika, ze środkowego strumienia moczu, najlepiej porannego. Materiał do analiz należy opisać i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Przygotowanie do wymazu z gardła

Jeśli diagnostyka ma obejmować bakterie, bytujące w gardle, konieczne jest wykonanie wymazu. Na badanie najlepiej stawić się na czczo (lub co najmniej 3 godziny po ostatnim posiłku), nie należy myć przed nim zębów, żuć gumy ani stosować tabletek do ssania. Wymazu z gardła nie wykonuje się podczas antybiotykoterapii.


Gdzie można wykonać badania na pasożyty i bakterie?

Punkt Pobrań Laboratorium ŚLA 
Ruda Śląska - Wirek, ul. Pocztowa 7

Pn - Pt:  600 - 1330  

 • pobieranie materiału do 1300,
 • odbiór wyników do 1330

Sb:   700 - 1030

 • pobieranie materiału do 1000,
 • odbiór wyników do 1030

tel. 32 416 25 45

Chcesz umówić się do lekarza?
Zarejestruj się przez internet do lekarza medycyny pracy lub lekarzy specjalistów.

Odwołanie lub przełożenie wizyty
Skorzystaj z formularza.

Badania w punkcie pobrań
Dowiedz się więcej.

Jeżeli żadna z opcji nie jest dla Ciebie, zadzwoń 32 707 44 99