Jak przygotować się do badania medycyny pracy?
Badania medycyny pracy są bardzo ważne dla pracowników, jak i osób szukających zatrudnienia. To obowiązkowy proces, wymagany przez kodeks pracy, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie realizacji obowiązków zawodowych.
Dobrze przygotowanie się do takiego badania może znacząco wpłynąć na jego przebieg oraz wyniki. W artykule przedstawiamy kluczowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę przed wizytą u lekarza medycyny pracy.
Na czym polega badanie medycyny pracy?
Zgodnie z Kodeksem Pracy (Dz.U. 2023 poz. 1465 Art. 229) podczas badania lekarz medycyny pracy ocenia zdolność danej osoby do wykonywania określonego rodzaju pracy.
Jakie dokumenty należy przygotować do badania medycyny pracy?
Ważnym elementem przygotowania do badania jest przygotowanie dokumentów, takich jak:
- skierowanie na badania medycyny pracy wystawione przez pracodawcę, które zawiera m.in. opis czynników szkodliwych na danym stanowisku pracy,
- dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, dowód osobisty w aplikacji mObywatel lub paszport),
- orzeczenia o niepełnosprawności - jeśli dotyczy,
- dokumenty świadczące o stanie zdrowia: historia leczenie, informacja o zażywanych lekach, zaświadczenie od specjalisty o sprawowanej opiece medycznej.
Co jeszcze jest ważne?
- Na badania medycyny pracy należy przyjść wypoczętym i wyspanym. Warto unikać ciężkich posiłków i alkoholu w dniu poprzedzającym badanie.
- W przypadku badań krwi do medycyny pracy, należy pozostać na czczo przez 12 godzin.
- Przed badaniem powinno się również unikać ciężkiego wysiłku fizycznego.
- Po wykonaniu badań okresowych należy niezwłocznie wrócić do pracy. W innym przypadku pracodawca może uznać nieobecność za nieusprawiedliwioną, czyli bez prawa do wynagrodzenia.
Podsumowanie
Właściwe przygotowanie do badania medycyny pracy przekłada się na bezpieczeństwo zawodowe i zdrowie pracownika.
Autor
Karol Świerc
Koordynator d/s rozwoju poradni medycyny pracy