Badania w 1 dzień - nowoczesna Poradnia Medycyny Pracy dla pracowników z Żor
Żory są doskonale skomunikowane z Rudą Śląską, co sprawia, że Poradnia Medycyny Pracy POST MEDICAL jest chętnie odwiedzana przez pracowników żorskich firm.
Każdy pracodawca, zatrudniając pracownika na umowę o pracę, zobowiązany jest do skierowania go na badania medycyny pracy. POST MEDICAL jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców Żor poszukujących doświadczonego i profesjonalnego lekarza medycyny pracy. Znajdujemy się, w dobrze skomunikowanej z Żorami dzielnicy Rudy Śląskiej. Wszystkie badania medycyny pracy wykonujemy w 1 dzień, a pracowników umawiamy na konkretny termin.
Badania wstępne, okresowe i kontrolne wykonujemy na podstawie skierowania wydanego przez zakład pracy. Określa ono charakter pracy oraz zagrożenia wynikające z obowiązków wykonywanych na danym stanowisku.
Jako Poradnia Medycyny Pracy oferujemy badania:
- wstępne
- okresowe
- kontrolne
- przy zmianie stanowiska pracy
- do celów sanitarno-epidemiologicznych wraz z badaniem kału
- badania kierowców z Żor i okolic
- badania psychotechniczne
- badania wysokościowe
- badania osób narażonych na promieniowanie jonizujące
- badania czynnościowe (EKG, spirometria, audiometria)
Co wyróżnia medycynę pracy w POST MEDICAL?
- doświadczona kadra medyczna
- dogodna lokalizacja w centrum miasta
- pracownia psychologiczna na miejscu
- punkt pobrań materiału do badań na miejscu
- badania realizowane w jeden dzień
- badania umówione na konkretną godzinę
Lekarze i specjaliści
lek. Maria Iwańska
Specjalista chorób wewnętrznych, Kardiolog, uprawnienia do badań kierowców
Godziny przyjęć:
- Wtorek: 13:00 - 16:00
- Piątek: 16:20 - 18:30
lek. Zbigniew Markowski
Specjalista medycyny pracy, uprawnienia do badań kierowców
Godziny przyjęć:
- Poniedziałek: 8:00 - 11:00
- Środa: 14:00 - 17:00
lek. Grzegorz Mosurek
Specjalista medycyny pracy, uprawnienia do badań kierowców
Godziny przyjęć:
- środa: 08:00 - 13:00
lek. Michał Smołczyk
Specjalista medycyny pracy, uprawnienia do badań kierowców
Godziny przyjęć:
- czwartek: 08:00 - 11:15
- piątek: 08:00 - 12:00
lek. Tomasz Zakrzewski
Specjalista medycyny pracy, uprawnienia do badań kierowców
Godziny przyjęć:
- Wtorek: 8:00 - 12:00
- Czwartek: 11:30 - 15:00
Pytania i odpowiedzi
Jak wygląda wizyta w poradni medycyny pracy?
Badania w przychodni medycyny pracy wymagają wcześniejszej rejestracji przez formularz lub rejestracji telefonicznej pod numerem 32 pokaż numer.
Na wizytę zabierz ze sobą:
- skierowanie od pracodawcy (wzór skierowania na badanie profilaktyczne można pobrać tutaj),
- dokument tożsamości ze zdjęciem,
- w przypadku niepełnosprawności należy zabrać ze sobą również orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności,
- okulary lub soczewki kontaktowe,
- listę przyjmowanych leków,
- w przypadku występowania chorób przewlekłych - należy zabrać dokumentację medyczną od lekarza prowadzącego.
Wizyta najczęściej rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego specjalista może zapytać o dotychczasowe zatrudnienie, nałogi, choroby występujące w rodzinie czy przebyte operacje.
Jak przebiegają badania na prawo jazdy?
Przyszli kierowcy zobowiązani są do odbycia badań lekarskich uprawniających do prowadzenia pojazdów. Badania na prawo jazdy nie odbiegają praktycznie od innych badań wykonywanych w przychodni medycyny pracy i najczęściej trwają do kilkunastu minut. W ich skład wchodzą: sprawdzenie wzroku, równowagi i słuchu. Podczas wykonywanego badania, przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia oraz ustalane jest występowanie ewentualnych przeciwwskazań.
Badania kierowców zawodowych
Osoby chcące podjąć zawodową pracę na stanowisku kierowcy muszą wykonać dodatkowo badania psychologiczne. Mają one na celu weryfikację sprawności psychicznej oraz ocenę osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Psychotechnika, bo taką nazwę noszą badania psychologiczne kierowców, dotyczy kierowców zawodowych korzystających z prawa jazdy kategorii C, C+E, D, D+E oraz zawodów takich jak instruktor nauki jazdy, egzaminator na prawo jazdy, taksówkarz, operator maszyn i kierowca pojazdów uprzywilejowanych. Na badanie psychologiczne nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak zaleca się być wypoczętym.
Podczas badań nie są prowadzone żadne próby wysiłkowe czy inne testy wymagające naruszenia ciągłości tkanek. Badania na prawo jazdy i badania kierowców zawodowych należą do jednych z częściej wykonywanych w Post Medical.
Co zabrać na badania kierowców?
W przypadku badań kierowców wymagane jest posiadanie kilku dokumentów, w tym wyników badania stężenia glukozy we krwi na czczo. W razie potrzeby można je wykonać w naszej poradni. Należy ze sobą zabrać:
- dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty lub paszport),
- dotychczasowe prawo jazdy (jeśli posiadasz),
- okulary w przypadku wady wzroku,
- w przypadku cukrzycy, padaczki lub problemów kardiologicznych zaświadczenie od lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.
Na badanie na prawo jazdy i badanie okresowe kierowców należy zgłosić się wypoczętym, nie będąc pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Jeżeli pacjent posiada aktualne badania stężenia glukozy we krwi, nie musi przychodzić na wizytę na czczo.
Jak przebiegają badania wysokościowe?
Przed podjęciem pracy na wysokości powyżej 3 metrów konieczne jest odbycie badań lekarskich, tzw. badań wysokościowych. Wymagają oceny neurologicznej, okulistycznej, laryngologicznej oraz badania słuchu (tzw. audiometrii). Na ich podstawie lekarz ocenia zdolność do wykonywania pracy na wysokości.
Badania medycyny pracy jak wyglądają?
Badania najczęściej realizowane są w ciągu godziny w ramach godzin pracy, dzięki czemu pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Część zawodów wymaga dodatkowych, specjalistycznych badań np. oceny okulistycznej, laryngologicznej, neurologicznej czy badań krwi. Dla prac powiązanych z żywnością, niezbędne okażą się również badania sanitarno-epidemiologiczne.
Wyróżnia się 3 podstawowe typy badań profilaktycznych:
Badania wstępne
Badania wstępne do pracy wykonuje się przed przyjęciem do pracy. W wyniku oceny przeprowadzonych badań, lekarz wydaje orzeczenie informujące o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Natomiast, gdy wyniki wskazują możliwość szkodliwego wpływu pracy na zdrowie pracownika lub wskazują na obecność schorzeń stanowiących przeciwwskazania do wykonywania dalszej pracy, pracownik otrzymuje orzeczenie informujące o przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy.
Badania okresowe
Badania okresowe należy wykonać po wygaśnięciu terminu ważności badania wstępnego lub wcześniejszych badań okresowych. Okres, na jaki wydawane są orzeczenia jest odmienny dla różnych zawodów i może wynosić od jednego roku do pięciu lat.
Badania kontrolne
Ostatnim rodzajem badań są badania kontrolne wykonywane po absencji w pracy wywołanej chorobą trwającą powyżej 30 dni. Powinny być wykonane w pierwszym dniu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Na badania te należy przynieść (oprócz skierowania) dodatkowe dokumenty takie jak:
- zaświadczenie od lekarza prowadzącego od kiedy do kiedy trwało zwolnienie lekarskie oraz obligatoryjnie adnotację, w której zawarte są informacje o zaleconym postępowaniu, rozpoznaniu choroby oraz zakończeniu leczenia,
- wypisy ze szpitala (np. po porodzie),
- kopię orzeczenia z poprzednich badań lekarskich.
Dodatkowo lekarz medycyny pracy może przeprowadzić badanie sanitarno-epidemiologiczne, w wyniku którego otrzymuje się orzeczenie dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Badanie to jest niezbędne m.in. dla pracowników zawodów gastronomicznych, osób zajmujących się dziećmi do lat 6 oraz osób które w ramach pełnionych obowiązków zawodowych mogą przenosić zakażenie i/lub choroby wymienione w stosownych przepisach.
Lekarz medycyny pracy blisko Żor
Jeżeli poszukujesz Poradni Medycyny Pracy w pobliżu Żor, która zapewnia kompleksową obsługę, zachęcamy do odwiedzenia Centrum Medycznego POST MEDICAL w Rudzie Śląskiej.
Nasz gabinet jest doskonale skomunikowany z Żorami, gdyż znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Pocztowej 5. Z oferty POST MEDICAL korzystają pacjenci z takich miast jak: Zabrze, Bytom, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Knurów, Gliwice, Orzesze, Siemianowice,
Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Łaziska Górne, Dąbrowa Górnicza, Radzionków, Będzin, Jaworzno, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Sosnowiec.
Umów wizytę już dziś! Zapraszamy do rejestracji internetowej lub telefonicznej pod numerem telefonu 32 pokaż numer.